art-960817690

معرفی کتاب: سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود | نگاهی به زندگی مهاجران غیرقانونی

کتاب سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود | رومن پوئرتولاس | انتشارات ققنوس | ۱۳۹۶

سفر شگفت‌ انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود نام رمانی به قلم رومن پوئرتولاس است. این کتاب داستان مرتاضی هندی‌ست که در سفری دوروزه از هند به پاریس می‌رود تا از فروشگاه آیکیا تختی میخی بخرد و چون جایی ببرای ماندن ندارد، در فروشگاه مخفی می‌شود تا صبح فردا تخت را تحویل بگیرد و به خانه‌اش برود. اما فردا صبح چند مامور وارد فروشگاه می‌شوند. مرتاض مفلوک از ترس در یک جالباسی مخفی می‌شود و نمی‌داند که ماموران برای بردن همان جالباسی آمده‌اند. جالباسی درون کامیونی گذاشته می‌شود که عده‌ای از مهاجران غیرقانونی آفریقایی در آن مخفی شده‌اند و قرار است از طریق کانال مانش به انگلستان بروند. و داستان کتاب، تازه از این‌جا شروع می شود.

پوئرتولاس که مدت‌ها به عنوان پلیس مرزی خدمت کرده و کارشناس امور مهاجران غیرقانونی‌ست، در این کتاب از تجربیات شغل سابقش استفاده کرده و به مخاطب نشان داده چطور جبر جغرافیایی می‌تواند زندگی انسان‌ها را دگرگون کند. مرتاضِ پوئرتولاس در این سفر عجیب برای مخاطبانش حرف‌های زیادی دارد؛ مخاطبانی از سراسر جهان که ماجراهایش را به بیش از سی‌وهفت زبان می‌خوانند. و با وجود اینکه این اولین کتابی‌ست که از پوئرتولاس در ایران منتشر شده، اما در هفته‌ی اول به چاپ دوم رسیده.

اگر از خواندن سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود لذت بردید، منتظر نسخه سینمایی آن نیز باشید، چون در مرحله‌ی پیش تولید است.

 

آرت‌تاکس به معرفی کتب دیگر  پرداخته است:

معرفی کتاب من پیش از تو نوشته‌ی جو جو مویز در سایت قابل رویت است.

معرفی کتاب لبه تیغ نوشته‌ی ویلیام سامرست موام در سایت قابل دیدن است.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *