معرفی کتاب شصت سال عاشقی | مرتضا کیوان «مردی که شب به سلام آفتاب رفت»

کتاب شصت سال عاشقی از پوری سلطانی | نشر روزنه | ۱۳۹۵

نکیسا راستین – آرت‌تاکس:

در راسته‌ی شمالی خیابان خانمی روسی بود که قهوه‌فروشی داشت، در ضمن فال قهوه هم می‌گرفت و با فال گرفتن شهرتی به هم زده بود. برای من و مرتضا فال گرفت، به ما گفت دوران عاشقانه‌ی زیبایی دارید افسوس که با جدایی همراه می‌شود، اما همیشه عاشق می‌مانید. مرتضا خندید، گفت ناراحت نباش سرنوشت تمام فال‌ها همین است.

«شصت سال عاشقی» روایت زندگی مرتضا کیوان و پوری سلطانی‌ست از زبان پوری سلطانی؛ زنی که هنر عشق ورزیدن را به‌خوبی آموخته بود.

مرتضی کیوان شاعر، منتقد هنری، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی بود. او اولین ویراستار ایرانی و پایه‌گذار انجمن ادبی شمع سوخته بود‌. کیوان کارمند وزارت راه در دولت مصدق هم بود. او از سال ۱۳۲۴ به عضویت حزب توده در آمد و تنها غیر نظامی بود که به دستور مستقیم شاه تیرباران شد. درست سه ماه بعد ازدواجش با پوری. ۲۷ مهر۱۳۳۳؛

سال درد، سالِ عزا

سالِ اشکِ پوری

سالِ خونِ مرتضا

پوری سلطانی اما نویسنده، مترجم، استاد دانشگاه و فرهنگ‌پژوه بود. مرکز ملی کتاب‌داری را او پایه‌گذاری کرد. پوری را باید قهرمان مرحله‌ی گذار از سنت به مدرنیسم در کتابداری ایران نامید. با این وجود نمی‌توان منکر گره خوردن نام پوری به مرتضا بود.

سال ۵۲ گورستان مسگرآباد را با خاک یکسان کردند. می‌خواستند به جای گورستان پارک بسازند. قبر مرتضا و یارانش سالم بود. و اطراف‌شان چند درخت سرو کاشته بودند. سالگرد اعدام مرتضا بود و پوری منقلب. سایه برای مرتضا شعری روی بشقاب نوشت.

ساحت گور تو سروستان شد

ای عزیزدل من

تو کدامین سروی

شصت سال عاشقی کتابی‌ست از زندگی پوری سلطانی و «مردی که شب به سلام آفتاب رفت».  شاملو، نیما، کسرایی و سایه در سوگ مرتضا کیوان شعرهایی سروده‌اند.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *