با ما همراه باشید

نشست خبری ا ر رحمان ، آهنگساز اسکاری کشور هندوستان در روز هفتم جشنواره جهانی فیلم فجر در کاخ جشنواره برگزار شد.

عکس کاور: علیرضا صوت‌اکبر

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نشست خبری ا ر رحمان ، آهنگساز اسکاری کشور هندوستان چهارشنبه ۵ اردیبهشت ماه در «گذر اجتماعات» سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با استقبال خوب خبرنگاران همراه شد و در آن مباحثی درباره تجربیات کاری ای. آر رحمان، نوع موسیقی این آهنگساز، جایزه اسکار و… مطرح شد.

امیر پوریا این نشست خبری را با سوالی درباره تغییر اسم ای.آر رحمان از ای. اس دلیپ کمار به نام فعلی‌اش شروع کرد و رحمان نیز پاسخ داد: «من در یک خانواده هندو به دنیا آمدم اما پس از مدتی خانواده‌ام تغییر مذهب دادند و مسلمان شدند به همین دلیل نامم به ای. آر رحمان تغییر کرد.»

پوریا درباره تاثیر آهنگسازی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» بر جایگاه بین‌المللی رحمان پرسید و رحمان نیز گفت: «اولین کار بین‌ المللی من تئاتر موزیکال  «خواب‌های بمبئی» بود اما در آن زمان دنیا هنوز آماده پذیرش این اثر نبود. سال ۲۰۰۸ که آهنگسازی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» انجام شد دنیا آمادگی پذیرفتن این اثر را داشت و به همین دلیل این اثر در آن سطح معروف شد.»

امیر پوریا در سوال بعدی‌اش از نحوه آهنگسازی رحمان برای فرهنگ‌های دیگر مانند ایران و چین سوال کرد که با این پاسخ رحمان رو به رو شد: «زمانی که کودک بودم به موسیقی‌های کشورهای مختلف مانند موسیقی‌های عربی و آفریقایی گوش می‌کردم به همین دلیل زمانی که برای کشورهای مختلف موسیقی می‌سازم این اتفاق به شکل خود به خود پیش می‌رود. ممکن است این جمله کلیشه به نظر بیاید اما موسیقی زبان خاصی ندارد و فقط مربوط به یک فرهنگ نیست.»

رحمان درباره ترکیب سازهای سنتی با موسیقی دیجیتال در آثار مختلفش اظهار کرد: «این بستگی به سوژه و نظر کارگردان فیلم دارد برای مثال دنی بویل به موسیقی پاپ علاقه‌ زیادی دارد و در بعضی از صحنه‌ها می خواست که داستان با موسیقی جلو رود. من خودم به موسیقی‌های کامپیوتری و سنتی به شکل همزمان علاقه مندم.»

این آهنگساز افزود: «لزومی ندارد برای ساخت موسیقی یک فیلم سر فیلمبرداری آن حضور داشته باشم اما همواره هنگام صداگذاری حضور دارم چرا که در بعضی موارد از بخش‌های مهم موسیقی چشم‌پوشی می‌شود و من از این کار جلوگیری می کنم.»

او درباره موفقیت‌های گسترده فیلم «میلیونر زاغه نشین» هم گفت: «سیستم جایزه دادن پیچیده است اما همیشه شرایط فرهنگی و روحی یک جامعه روی جایزه تاثیر می‌گذارد. زمانی که فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» منتشر شد آمریکا در بحران اقتصادی بود و این باعث شد شرایط برای ارائه این فیلم خیلی مساعد باشد. البته در این که آن فیلم و موسیقی‌اش آثار بسیار خوبی بودند شکی نیست.»

رحمان در جواب به سوالی در رابطه با معرفی آهنگساز و کارگردان‌ مورد علاقه‌اش از افرادی مانند انیو موریکونه، جان ویلیامز نام برد و کیشلوفسکی و مجید مجیدی را به عنوان کارگردان‌های مورد علاقه‌اش عنوان کرد.

در پایان یکی از خبرنگار سوالی در مورد نحوه همکاری‌اش با مجید مجیدی برای ساخت موسیقی فیلم «آن سوی ابرها» عنوان کرد و رحمان گفت: «در فیلم دومی که با آقای مجیدی همکاری کردم از روز اول فیلمبرداری در صحنه حضور داشتم. علاوه بر این طرز فکر مجیدی را پس از همکاری اول می‌شناختم اما با این حال بازهم فشار زیادی روی آقای مجیدی و من برای ساخت موسیقی این اثر وجود داشت البته ارزش داشت چون کار خوبی ساخته شد.»

 

بیش‌تر ببینید:

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با دبورا یانگ | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آ‌رت‌تاکس با الیویه مگاتون | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با فرانکو نرو | لینک تماشا

 

سینمای ایران

معرفی فیلم اقیانوس پشت پنجره + آنونس فیلم

معرفی فیلم اقیانوس پشت پنجره

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی فیلم اقیانوس پشت پرده به نویسندگی و کارگردانی بابک نبی‌زاده و بازی جعفر قاسمی، محمدعلی قویدل، حدیثه کرمی، یوسف رنجبر و حسن ذاکری

از فیلم «اقیانوس پشت پرده» بیش‌تر ببینید:

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یکی از مراکز تولید فیلم‌های تجربی در حوزه کودکان است. از حدود نیم قرن پیش تا به امروز آثار متعدد و مطرحی در حوزه کودکان با حمایت این نهاد ساخته شده

فیلم سینمایی اقیانوس پشت پنجره جدیدترین تولید کانون است که به نویسندگی و کارگردانی بابک نبی‌زاده ساخته شده و در جشنواره سی و دوم فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان به رقابت می‌پردازد.

در کنار معرفی فیلم اقیانوس پشت پنجره ببینید:

معرفی فیلم نیوکاسل به کارگردانی محسن قصابیان

فیلمنامه این فیلم سینمایی در سال ۱۳۹۲ با عنوان «دریا همیشه طوفانی نیست» موفق به کسب جایزه برتر جشنواره بین‌المللی کودک و نوجوان از میان افزون بر ۴۰۰ اثر شده است.

۵۷ بازیگر اصلی از شهرستان‌های بندرعباس، میناب و قشم در این فیلم با موضوع معرفی جاذبه‌های توریستی و گردشگری هرمزگان به ایفای نقش می‌پردازند.

این فیلم ۸۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی سیدجلال چاوشیان در استان هرمزگان و شهرستان میناب فیلمبرداری شده است.

در کنار معرفی فیلم اقیانوس پشت پنجره ببینید:

معرفی فیلم سرکوب به کارگردانی رضا گوران

جعفر قاسمی، محمدعلی قویدل، حدیثه کرمی، یوسف رنجبر، حسن ذاکری، بهرام کمیجانی و کیانا رنجبر از جمله بازیگران اصلی فیلم سینمایی «اقیانوس پشت پنجره» همگی از بازیگران بومی استان هرمزگان هستند.

«اقیانوس پشت پنجره» داستان برهان، نوجوان باهوش روستایی در جزیره‌ای دورافتاده و بسیار زیبا است که مردم در آن به سختی زندگی می‌کنند. او گروهی را جمع می‌کند، به نقاط دیدنی جزیره می‌رود و برای گردشگران خارجی موسیقی و نمایش اجرا می‌کند. زندگی رونق می‌گیرد و گردشگران بیش‌تری به جزیره می‌آیند اما یک مشکل بزرگ در راه است….

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم بنیامین + آنونس فیلم

معرفی فیلم بنیامین

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی فیلم بنیامین به کارگردانی محسن عنایتی و صداپیشگی چنگیز جلیلوند، ناصر طهماسب، اکبر منانی، مریم شیرزاد و …

از فیلم «بنیامین» بیش‌تر ببینید:

«بنیامین» جدیدترین اثر گروه پویانمایی «ندای موعود» است که به کارگردانی محسن عنایتی و تهیه کنندگی مصطفی حسن آبادی تولید شده است.

در کنار معرفی فیلم بنیامین ببینید:

معرفی فیلم نیوکاسل به کارگردانی محسن قصابیان

در خلاصه داستان فیلم آمده: سربازان فرعون مادر بنیامین را دستگیر کرده‌اند و برای آزادی او چیز با ارزشی از بنیامین می‌خواهند. بنیامین مجبور می‌شود برای بدست آوردن آن چیز با ارزش به سفر خطرناکی برود.

چهره‌های هنر دوبله ایران مانند چنگیز جلیلوند، ناصر طهماسب، اکبر منانی، سعید مظفری، مریم شیرزاد و….در این انیمیشن صداپیشگی می‌کنند. مدیریت دوبلاژ این فیلم برعهده امیر زند است. موسیقی بنیامین توسط بهزاد عبدی ساخته و توسط ارکستر ویرتوزهای کیف در اوکراین اجرا شده است.

در کنار معرفی فیلم بنیامین ببینید:

معرفی فیلم سرکوب به کارگردانی رضا گوران

صدابرداری بر عهده آندری موکریتسکی بوده و صداگذاری را فرشید جلیلی نژاد انجام داده است.

بنیامین در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر به نمایش درآمد و در سی و دومین جشنواره بین المللی فیلمهای کودک و نوجوان در بخش مسابقه حضور دارد.

ادامه مطلب

سینمای ایران

اخبار تولید سینما: از خروج تا زیر درخت گردو | تابستان داغ سینمای ایران

اخبار تولید سینما

همه‌ی آ‌ن‌چه باید درباره‌ی اخبار تولید سینما ایران در تابستان ۹۸ بدانید: لامینور (داریوش مهرجویی)، خروج (ابراهیم حاتمی‌کیا) و زیر درخت گردو (محمدحسین مهدویان)

این روزها بازار صدور پروانه ساخت و‌ کلیدزدن فیلم‌های سینمایی داغ شده است و فیلم‌سازان در تلاشند که فیلم‌هایشان را به جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر برسانند.

این شما و آخرین اخبار تولید سینما ایران

زیر درخت گردو

پس از آنکه محمدحسین مهدویان با ترکیب ثابت بازیگرانش فیلم‌های «ایستاده در غبار»، لاتاری، ماجرای نیمروز و رد خون را ساخت در جدیدترین تجربه کاری‌اش به سراغ تهیه‌کننده‌ آثار متاخر مهران مدیری رفته است تا «درخت گردو» را با حضور پیمان معادی و مهران مدیری جلوی دوربین ببرد.

لامینور

داریوش مهرجویی که از آخرین ساخته سینمایی‌اش نزدیک به یک دهه می‌گذرد در جدیدترین تجربه فیلمسازی قرار است «لامینور» را جلوی دوربین ببرد. فیلمساز کهنه‌کار و محبوب سینمای ایران این‌بار فیلمش را به تهیه‌کنندگی رضا درمیشیان می‌سازد و علی نصیریان پس از حدود ۵ دهه از آخرین همکاری با مهرجویی جلوی دوربین او می‌رود.

حضور علی نصیریان در «لامینور» که پنجاه سال از نخستین و آخرین همکاری این دو می‌گذرد توجه بسیاری را به سمت خود کشانده است. بازیگر مطرح و پیشکسوت سینمای ایران در تجربه‌های تازه خود خوش درخشید و سال گذشته سیمرغ بهترین بازیگر را از جشنواره سی و هفتم برای فیلم «مسخره باز» دریافت کرد.

خروج

ابراهیم حاتمی‌کیا که سومین تجربه فیلمسازی‌اش با موسسه اوج را در «خروج» تجربه می‌کند قرار است قصه‌ای اجتماعی را در جنوب کشور روایت کند و برای نقش اول فیلمش به سراغ فرامرز قریبیان رفته است. ستاره مطرح سینمای ایران در دهه ۶۰ و ۷۰ که چند سالی است از جلوی دوربین فاصله گرفته است قرار است پس از ۵ سال با حاتمی‌کیا تجربه متفاوتی را در کارنامه‌ کاری‌اش داشته باشد. تجربه‌ای که نشان داده در مورد قهرمان‌های فیلم‌های پیشین حاتمی‌کیا موجب توفیق بازیگران فیلمهایش شده است.

اثر جدید ابراهیم ایرج‌زاد

ابراهیم ایرج‌زاد که با نخستین فیلمش «تابستان داغ» رکورددار نامزدی در ۱۳ رشته در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر بود در دومین تجربه کارگردانی به سراغ محسن تنابنده رفته است تا فیلم جدیدش را با بازی تنابنده و فیلمنامه اکتای براهنی جلوی دوربین ببرد.

با نزدیک شدن به نیمه دوم سال نبض تولید در سینمای ایران تندتر می‌تپد و به نظر می‌رسد سینمای ایران با دست پر به جشنواره سی و هشتم فیلم فجر پا می‌گذارد. باید منتظر ماند و خروجی فیلم‌های این دوره را به تماشا نشست.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها