با ما همراه باشید
نقد سریال Batwoman نقد سریال Batwoman

تلویزیون

نقد سریال بت‌وومن از نگاه منتقد ورایتی | پرده‌برداری از اسرار بروس وین

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: نقد سریال Batwoman جدیدترین سریال شبکه‌ی سی‌دبلیو، ساخته‌ی کارولین درایز، از نگاه کارولین فامکه، منتقد ورایتی.

بت‌وومن گاتهام را نجات می‌دهد

در این مقطع همگی با اصول پایه‌ای داستان‌های بتمن آشنا هستند. داستان پسری با دوران کودکی تراژیک که تبدیل به شوالیه‌ی شنل‌پوش گاتهام می‌شود به قدری به اشکال متفاوت روایت شده که برای جذاب کردن کار باید دست به خلاقیت زد.
از این دید، سریال جدید شبکه‌ی سی‌دبلیو یعنی بت‌وومن چند برتری خود را نشان می‌دهد. دیگر با بروس وین و عمارت مجلل او سر و کار نداریم بلکه دخترعمویش، کیت در نقش اصلی قرار می‌گیرد. او که سه سال پس از ناپدید شدن بتمن به گاتهام بازگشته، شهر را باری دیگر در مرز آشوب و هرج و مرج می‌بیند (البته منصف باشیم، چه زمانی گاتهام در مرز آشوب نبوده؟) در غیاب بتمن، پدر کیت نیروی امنیتی حرفه‌ای و مجهز با نام کروز شکل داده تا نگهبان شهر باشند در حالی که شخصیت شروری با نام آلیس و زیردستانش می‌خواهند نظم و قانون را از بین ببرند.
در کنار نقد فیلم Batwoman از تریلر این سریال دیدن کنید

پرده‌برداری از اسرار بروس وین در بت‌وومن

همان‌طور که در بسیاری فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی دیده‌ایم، شهر گاتهام انبوه از داستان‌های جنایی تیره و تاریک است. کلید به یاد ماندنی شدن تمام این‌ها اما وابسته به شخصیت‌هایی است که در آن حضور دارند. حرکت شجاعانه‌ی دی‌سی را در این خصوص باید تحسین کرد. کیت مانند بروس، فردی است قانون‌شکن که مرگ خانواده‌اش (یا دقیق‌تر بگوییم، مادر و خواهرش) را به چشم خود دیده و وظیفه‌ی بزرگی بر دوش دارد. بازیگر نقش او، روبی رز نیز هنگامی در قالب او می‌درخشد که داستان می‌خواهد درد عمیقش را پشت پرده‌ی ظاهری بی‌احساس پنهان کند. در این میان تنها متحدانش، خواهرخوانده‌ی او و لوک فاکس، فرزند لوسیوس فاکس معروف نیز همراه کیت شده‌اند و و تلاش می‌کنند از اسرار بروس پرده بردارند.
با توجه به این که سریال ابرقهرمانی «ارو» به زودی به پایان راه خود می‌رسد، به نظر سی‌دبلیو بت‌وومن را جانشین منطقی آن سریال می‌داند.به خصوص با توجه به قهرمان جدی و مصممی که هر دو سریال دارند، چنین کاری مناسب به نظر می‌رسد. اما اگر «بت‌وومن» بتواند میان همتایانش بدرخشد، تغییری خواهد بود بر داستان‌هایی که از شهر گاتهام می‌شنویم.
نویسنده: کارولین فامکه، منتقد ورایتی
مترجم: محمد تقوی

تلویزیون

تحلیل جزءبه‌جزء تریلر Star Wars: The Rise of Skywalker

تریلر star wars: the rise of skywalker

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: آخرین تریلر Star Wars: The Rise of Skywalker منتشر شد و این ویدیو به بررسی نکاتی می‌پردازد که از چشم شما دور مانده است

تحلیل جزءبه‌جزء تریلر star wars: the rise of skywalker:

به یاد کری فیشر

تریلر نهایی برای قسمت نهم جنگ ستارگان «ظهور اسکای‌واکر» در مسابقه‌ی فوتبال دوشنبه شب از ای‌اس‌پی‌ان پخش شد. این فیلم آخرین فصل از افسانه‌ی اسکای‌واکر خواهد بود. برای طرفداران جنگ ستارگان که این مجموعه رو دنبال می‌کردن، تریلر سرنخ‌ها و ارجاعات مخفی زیادی برای بررسی داشت. بیایین یه نگاهی بندازیم.

تحلیل جزءبه‌جزء تریلر Star Wars: The Rise of Skywalker:

گفت‌وگو با دیزی ریدلی | از طرف‌داری آرسنال تا جنگ ستارگان

اول از همه بگم که روز انتشار تریلر خیلی ویژه است. بیست و یکم اکتبر ۲۰۱۹ مصادف با شصت و سومین سالگرد تولد کری فیشر فقید بود که تا زمان مرگش در دسامبر ۲۰۱۶ نقش پرنسس لیا رو در مجموعه بازی می‌کرد. به گفته‌ی کارگردان جی. جی. آبرامز، فیلم‌های منتشر نشده‌ای از فیشر در نقش پرنسس لیا در «ظهور اسکای‌واکر» وجود خواهد داشت. این کلیپ در واقع در تیزر تریلر نهایی نمایش داده شد.

یک نبرد سینمایی تمام‌عیار

در تریلر کشتی‌ای شبیه «روح» دیده می‌شود که برای طرفداران سریال انیمیشنی «جنگ ستارگان: شورشیان» آشنا خواهد بود. «روح» دو بار هم در «اولین شورشی: یک داستان جنگ ستارگان» حضور پیدا کرد.

پشت صحنه جدیدترین قسمت جنگ ستارگان

ناخدای این کشتی هرا سیندولا بود که جهان محل زندگیش رو ترک کرد تا جنبش مقاومت خودش رو راه بندازه. اگه این کشتی واقعن «روح» باشه، به این معنیه که ما احتمالن می‌تونیم اون و خدمه‌اش رو توی «ظهور اسکای‌واکر» ببینیم.

به هر حال «روح» یکی از کشتی‌هاییه که در این جا دیده می‌شه و میزبان اعضای شورشیان متحده. با این فرار تاثیرگذاری که دارن احتمالش هست که شورشیان متحد می‌خوان یه حمله‌ی تمام عیار به اولین شورا داشته باشن و اگه این درست باشه احتمالن یکی از حماسی‌ترین نبردهای فضایی سینما قراره رقم بخوره.

آیا کایلو عضو «مقاومت» است؟

در این صحنه کایلو از دیوار آب برمی‌خیزه تا با ری روبه‌رو بشه. به نظر می‌رسه که این دو روی این سیاره‌ی آبی با هم می‌جنگن یا شاید هم برای اتفاقی بزرگ‌تر دارن تمرین می‌کنن؟ آیا الان کایلو عضو مقاومته؟ این سوال آخر خیلی محتمل به نظر می‌آد. نویسنده کریس تریو در مصاحبه‌ای با امپایر گفت که احتمالش هست که بخوان بیشتر به رابطه‌ی کایلو و ری توی «ظهور اسکای‌واکر» بپردازن و معلوم نیست که خوب یا بد باشه.

پالپتین زنده می‌شود

تا این لحظه، صدای پالپاتین با کلماتی شوم می‌آد که احتمالن مخاطبش کایلو و ری‌یه. آیا همه چیز داره طبق نقشه‌ی پالپاتین پیش می‌ره؟ آیا ارباب سیث می‌خواد که رقیبانش رو به هم نزدیک کنه تا بتونه در یک حرکت همه رو از بین ببره؟ صبر کنین. سوال بزرگ‌تری هم هست. چطوریه که هنوز پالپاتین زنده است؟ اون توی «بازگشت جِدای» مرده بود. توی این صحنه که اولین رویارویی ری با پالپاتین رو نشون می‌ده به نظر می‌رسه که یه دستگاهی به اون اجازه‌ی حرکت می‌ده. آیا ممکنه که یه جور ادوات سایبرنتیک مثل اون پاهای روباتی عنکبوتی که مال داشت باشه؟ هر چی که هست الان باید خیلی ترسناک باشه چون ری همیشه نترس از اون داره و فاصله می‌گیره و وحشت‌زده به نظر می‌رسه. حقیقت ممکنه در داستان زندگی دارث پلیگیس، استاد دارث سیدیوس، نهفته باشه. شایعه شده بود که دارث پلیگیس بر مرگ مسلط شده تا این که توسط شاگرد خودش پالپاتین کشته شد. پالپاتین ادعا می‌کرد که استادش هر چیزی که می‌دونسته رو بهش یاد داده. اگه این درست باشه اون وقت آیا این به این معنیه که پالپاتین بر مرگ چیره شده؟ باید دید.

آماده برای فداکاری

این کشتی به نظر می‌آد که داره از ویرانه‌های«ستاره‌ی مرگ» بیرون می‌آد. ولی این همون کشتی‌ای نیست که با دومین «ستاره‌ی مرگ» در «بازگشت جدای» برخورد کرد. اون یه ناوشکن ابرستاره‌ای بود که یه مدل کشتی دیگه است. به نظر می‌آد C3PO روبات مورد علاقه‌ی طرفدارها با کمک این موجود کوچیک داره دوباره برنامه‌ریزی می‌شه. یه سازنده‌ی روبات به نام بابو فریک که شخصیت جدیدی توی قسمت نهم خواهد بود. بابو فریک توانایی اصلاح یا برنامه‌ریزی مجدد تقریبن هر روباتی رو داره. ولی چرا C3PO داره دوباره برنامه‌ریزی می‌شه؟ و چرا اون این دیالوگ نگران کننده رو می‌گه؟ یه نظریه‌ی بزرگ اینه که این روبات طلایی که شخصیتی نمادینه و تقریبن از شروع مجموعه حضور داشته باید خودش رو برای ماموریتی بزرگ قربانی کنه. ولی این احتمال هم هست که اون فقط داره تحت یه تغییر خطرناک قرار می‌گیره.

امیدی جدید

در صحنه‌ای از تریلر زوری بلیس نشون داده می‌شه که شخصیتی جدیده و کری راسل نقشش رو بازی می‌کنه. این‌جا کلاهخودی به سر داره و کنار پو ایستاده. شما می‌تونین زوری رو توی این پوستر فیلم هم پیدا کنین. در این‌جا ما ری رو در حال در آغوش کشیدن پرنسس لیا می‌بینیم. تصویری که احتمالن با فیلم‌هایی از کری فیشر که آرشیو شدن ساخته شده. لازم به ذکره که نظریه‌ای بین طرفدارها وجود داره که می‌گه مادر واقعی ری در واقع لیاست. این‌جا کایلو و ری رو توی دومین «ستاره‌ی مرگ» می‌بینیم. محل اون‌ها رو از روی پنجره‌ی اتاق فرماندهی می‌شه حدس زد. چون جایی‌یه که لوک و دارث ویدر توی «بازگشت جدای» با پالپاتین روبه‌رو شدن. این‌جا جایی‌یه که امپراتور نطق معروفش رو ایراد کرد که توش لوک رو مسخره کرد تا متقاعدش کنه که به جبهه‌ی تاریکی ملحق بشه. تریلر با گفتن این کلمات به ری با صدای لوک و لیا به پایان می‌رسه. این ارجاعی به آخرین حرف‌های اوبی-وان به لوک در پایان قسمت چهارم: «امیدی جدید» ئه.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فصل سوم سریال The Crown | از سوگلی تا تاج؛ اولیویا کلمن دست از تاج‌وتخت نمی‌کشد

تریلر The Crown

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر The Crown ساخته‌ی پیتر مورگان را با بازی اولیویا کلمن، هلنا بونهام کارتر، مت اسمیت و… با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از سریال «تاج» بیش‌تر بدانید:

سریال تاج برای فصل سوم، بازیگر جدیدی به جای کلیر فوی در نقش ملکه الیزابت قرار داده.

اولیویا کلمن که سال پیش برای بازی در فیلم سوگلی که از قضا نقش یکی از ملکه‌های انگلیس را داشت، مورد تحسین واقع شد و جوایز بسیاری مانند اسکار و گلدن گلوب کسب کرد، این بار نیز بریتانیا را تحت سلطه‌ی خود درمی‌آورد. از سوی دیگر در مقابل او هلنا بونهام کارتر در نقش خواهر ملکه الیزابت ایفای نقش خواهد کرد.

در کنار تریلر  The Crown ببینید:

تریلر فصل پنجم پیکی بلایندرز باحضور کیلین مورفی

آن‌چه از تریلر فصل سوم تاج به نظر می‌رسد در این فصل سازندگان به سراغ میانسالی ملکه الیزابت رفته‌اند. دورانی پس از پایان جنگ جهانی و زمانی که پرنس چارلز بزرگ شده و در کنار همه‌ی این‌ها شاهد رقابت دیرینه‌ی ملکه الیزابت با خواهرش هستیم.

در کنار تریلر  The Crown ببینید:

تریلر فصل ششم سریال Vikings | نبرد وایکینگ‌ها و روس‌ها

تاریخ پخش فصل سوم سریال، هفدهم نوامبر سال جاری است و پیش از این، نتفلیکس دستور ساخت فصل چهارم را صادر کرده است.

ادامه مطلب

تلویزیون

قسمت اول سریال Watchmen زیر ذره‌بین

قسمت اول سریال Watchmen

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: پس از مدت‌ها انتظار سرانجام قسمت اول سریال Watchmen پخش شد و در این ویدیو به نکاتی که ممکن است از چشمانتان دور مانده باشد اشاره خواهیم کرد.

رخدادهای سریال واچمن سی سال پس از اتفاقات کمیک‌بوکی با همین نام رخ می‌دهد. بنابراین در قسمت اول ارجاعات بسیاری به منبع داستانی اصلی می‌بینیم. این هم چیزهایی که شاید از این قسمت از دست دادید.

🔴 هشدار فاش شدن داستان قسمت اول سریال Watchmen

دکتر منهتن در خاک مریخ

سریال در میانه‌ی آشوب‌های مسابقه رانندگی تولسا در سال ۱۹۲۱ آغاز می‌شود. اتفاقی واقعی که طی آن سفیدپوستان به مردم و کسب و کار سیاه‌پوستان حمله کردند. این حادثه باعث تخریب بیش از سی و پنج ساختمان شد و طی آن هشتصد نفر مجروح و بیش از یک‌صد نفر کشته شدند. پسر هنگام بیدار شدن، بر روی پیشانی‌اش ردی از خون دارد که به رد خون معروف روی جلد کمیک‌های اصلی اشاره دارد. اوکلاهما در سالن تئاتر دریملند در حال برگزاری‌ست. این همان سالنی است که در سکانس مربوط به سال ۱۹۲۱ می‌بینیم.

در کنار تماشای تحلیل قسمت اول سریال Watchmen از تریلر آن دیدن کنید

سپس نگاهی کوتاه داریم به تلویزیونی که دکتر منهتن را روی مریخ نشان می‌دهد که محل سکونت او پس از داستان اصلی سری است.این‌جا دکتر منهتن را روبه‌روی بنایی ساخته شده از خاک می‌بینیم که به قصر وید شباهت دارد که در ادامه‌ی قسمت اول هم آن را خواهیم دید.

آنجلا اشاره می‌کند که محل تولدش ویتنام است. این ارجاعی است به این موضوع که در دنیای واچمن، آمریکا به کمک دکتر منهتن توانست در جنگ ویتنام پیروز شود و این کشور به پنجاه و یکمین ایالت تبدیل شد. این نکته را در پرچم ۵۱ ستاره‌ای هم می‌بینیم. آنجلا و پسرش توفر صدای آژیری می‌شنوند و پس از آن، هشت‌پاهای کوچکی از آسمان می‌بارند.

گویا هیولای هشت‌پای احضار شده توسط اوزیماندیاس در انتهای کمیک‌بوک به شکلی باعث شده از آسمان هشت‌‌پاهای کوچکی به زمین ریخته شود. یک پوستر که آناتومی این هشت‌پاها را نشان داده، در کلاس درس توفر نیز دیده می‌شود. و رفتگر خیابان با خودرویی می‌آید که پشتش، تصویری از هشت‌پا می‌بینیم. آنجلا برای ارائه در کلاس، در حال پختن کیک ماه است و زرده‌ها به شکل صورتکی خندان در کاسه پخش می‌شوند؛ باز هم مشابه همان تصویر از کمیک‌بوک.

چه کسی مراقب نگهبانان خواهد بود؟

در کلاس، پوستری از رؤسای جمهوری آمریکا می‌بینیم و بنابر آن، رابرت ردفورد رئیس‌جمهور فعلی آمریکاست. در کمیک‌بوک پس از فاجعه‌ی پایانی، تیتری از روزنامه نشان می‌دهد رابرت ردفورد به جای نیکسون از جمله کاندیدهای اصلی ریاست جمهوری است. در این قسمت نگاهی به هواپیماها داریم. در کمیک‌بوک، به کمک دکتر منهتن، هواپیماهایی طبیعت‌دوست ساخته شدند.

تیتری از یک روزنامه نشان می‌دهد مرگ آدریان وید رسمی‌ست. وید، نام واقعی اوزیماندیاس در کمیک‌بوک است. اما شخصیت وید با بازی جرمی آیرونز در ادامه‌ی اپیزود حضور دارد و مشخصن نمرده. در پس‌زمینه‌ی سالن ناهارخوری، کلاه‌خودی متعلق به دوران روم باستان دیده می‌شود. در کمیک‌بوک، کلاه‌خودی به همان شکل نیز از جمله اشیای تزئینی وید است. رئیس پلیس نیز با این گفته سخنرانی‌اش را تمام می‌کند: «چه کسی مراقب نگهبانان خواهد بود؟» جمله‌ی معروف کمیک‌بوک که به شکل گرافیتی روی دیوار آن را می‌بینیم.

رمز عبور آنجلا به اتاق مخفی‌اش، ۱۹۸۵ است؛ سالی که داستان اصلی رخ می‌دهد. بر روی میز رئیس پلیس، کتابی با نام زیر نقاب می‌بینیم. این، اتوبیوگرافی هولیس میسون اولین جغد شب در داستان اصلی است. صفحاتی از این کتاب در انتهای پنج جلد اول کمیک‌بوک دیده می‌شوند. حین بازجویی، لوکینگ گلس از مظنون می‌پرسد «آیا باور داری حملات میان‌بُعدی، ترفندی است از سوی دولت آمریکا؟» این باز هم ارجاعی به حمله‌ی هیولا در کمیک‌بوک است. در صحنه‌ی بازجویی، چهره‌ی نیکسون را بر روی کوه راشمور می‌بینیم. در این دنیا، او هیچ‌گاه استیضاح نشد و احتمالن با توجه به این که توانست هیولا را نابود و از جنگ اتمی جلوگیری کند، یک قهرمان محسوب می‌شود. به هنگام بازجویی چند طرح رورشاک و یک هشت‌پای دیگر روی نمایشگر می‌بینیم.

در کنار تماشای تحلیل قسمت اول سریال Watchmen ببینید:

نقد سریال بت‌وومن از نگاه منتقد ورایتی | پرده‌برداری از اسرار بروس وین

تصویب قانون کین

کشتی هوایی که رئیس پلیس آن را می‌راند به کشتی هوایی جغد شب از کمیک‌بوک شباهت دارد. در واقع، تصاویر جغدمانند در سرتاسر این قسمت دیده می‌شوند. آنجلا در حال نوشیدن از لیوانی با طرح جغد است و به هنگام تبلیغ برای برنامه‌ی «داستان قهرمان آمریکایی»، جغدی پرواز می‌کند. در پیش‌نمایش این برنامه، تمام اعضای اصلی مینت‌من گروهی ابرقهرمانی از سال ۱۹۳۹، را می‌بینیم. این پوستر در مقر تمرین پیاده‌نظام هفتم، دلار بیل را نشان می‌دهد که اسم واقعی او، ویلیام بریدی است؛ قهرمانی اسپانسرشده از سوی بانک و یکی از اعضای اصلی مینت‌من. او در سال ۱۹۴۷ مرد.

در این قسمت، چندین بار شخصیتی با شنل قرمز می‌بینیم. این، ضدقهرمانی با نام عدالت شنل‌پوش است که براساس سخنان اولین جغد شب، اولین ابرقهرمان این جهان بوده. در رادیو، از سناتور جو کین می‌شنویم. او ممکن است از وابستگان سناتور جان کین باشد که قانون منفور کین را تصویب کرد. قانونی اجرا شده در سال ۱۹۷۷ که از حضور ماجراجویان لباس‌پوش جلوگیری می‌کرد.

صورتکی خندان با رد خون

در انتهای این اپیزود، پیرمردی را می‌بینیم که کنار رئیس پلیس به دار آویخته شده، نشسته. این پیرمرد، همان پسربچه‌ای است که در ابتدای اپیزود در وقایع سال دیدیم. او زائده‌ی پوستی مشابهی روی گونه‌هایش دارد و یادداشتی در دست دارد که پدرش برای او نوشته بود. او قبل‌تر از آنجلا می‌پرسد که آیا به نظرش، می‌تواند جسمی نود کیلوگرمی از زمین بردارد که ارجاعی است به قتل رئیس پلیس. آهنگ «جاد بدبخط مورده» از موزیکال اوکلاهما در سکانس انتهایی پخش می‌شود.

یکی از جملات این ترانه این است: «تابستونه و یخ‌ها دارن تموم می‌شن» که اسم این قسمت نیز هست. نکته‌ی جالب این که اسم رئیس پلیس مرده، جاد بود. سکانس پایانی چرخه‌ی داستانی را تکمیل می‌کند و تداعی‌گر سکانس ابتدایی است؛ فیلمی سیاه و سفید که در آن کلانتری فاسد به دار آویخته شده بود. و در نهایت، اخرین پلان این قسمت هم یک ارجاع است این بار روی نشان رئیس پلیس که به صورتک خندانی که ردی از خون بر چهره دارد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها