با ما همراه باشید
نقد فیلم سال دوم دانشکده من نقد فیلم سال دوم دانشکده من

سینمای ایران

نقد فیلم «سال دوم دانشکده من» | یاد بگیر برش کیک خودت را بخوری

نوشته‌ای از گل‌بو فیوضی درباره‌ی سینمای رسول صدرعاملی، دهه‌شصتی‌ها و فیلم «سال دوم دانشکده‌ی من» به بهانه‌ی انتشار نسخه‌ی ویدیویی آن

یاد بگیر برش کیک خودت را بخوری

رسول صدر عاملی برای ما دهه‌ی شصتی‌ها علاوه بر تمام تبحرش در کارگردانی یک ویژگی منحصر به‌فرد دارد. صدرعاملی، ما را، هویت‌مان را، مشکلات‌مان با پدرمادرها و تمام آن‌چه را که بودیم و نبودیم، به سینما آورد. یک روز، ما خودمان را با تمام پنهان شدن‌ها و ترس‌ها روی آن پرده‌ی نقره‌ای اعجاب‌انگیز دیدیم. آن منِ همیشه پنهان‌شده پشت سلیقه‌ی موسیقایی، ادبی و زیستی که مدام قضاوت می‌شد و مدام خودش را در پستوها پنهان‌تر می‌کرد، با روایت صدرعاملی نه‌تنها به تصویر کشیده شد، که جرأت بودن و نفس‌کشیدن پیدا کرد. یادم نمی‌رود وقتی اولین بار «من ترانه پانزده سال دارم» را روی پرده‌ی سینما دیدم از نیمه‌ی فیلم چه‌گونه اشک ریختم به یاد دوست هم‌نسلی که سرنوشت مهیبی داشت برای اتفاقی بسیار کم‌تر از آن. از سالن که بیرون آمدم انگار مطمئن‌تر قدم برمی‌داشتم. انگار کسی، معلمی، پیری، بزرگی، یک تأیید اجتماعی داده باشد. از آن روز شاید یاد گرفتم که جای ترسیدن، پای خودم و انتخاب‌هایم بایستم.

در کنار مطالعه‌ی نقد فیلم سال دوم دانشکده من بخوانید:

نقد فیلم طلا | جواهرخانه‌ی شهبازی

نمی‌شود هم از این حقیقت گذشت که در کنار تمام تجربیات تلخ و سنگین ما دهه‌ی شصتی‌ها، سینمای صدرعاملی این را هم به ما آموخت تا صدای‌مان بلند باشد و از این‌گونه بودن نترسیم. سال‌هایی که سینمای مهرجویی، کیمیایی، پناهی و سینمای جدی اغلب فیلم‌سازان ایرانی پر قدرت در حال به تصویر کشیدن وجه فلسفی-اجتماعی زندگی مردم آن دوران بود، صدرعاملی با سه‌گانه‌ی «دختری با کفش‌های کتانی»، «من ترانه پانزده سال دارم» و «دیشب باباتو دیدم آیدا» درِ تازه‌ای را باز کرد و هوای تازه‌ای را به زندگی ما آورد. نوعی دیده شدن از سمت نسلی که تا پیش از آن گمان می‌کردیم مدام در حال تخطئه و ایرادگرفتن از شکل حضور و مواجهه‌ی ما با زندگی‌ست.

سها نیاستی در فیلم «سال دوم دانشکده من» | عکس از مریم تخت‌کشیان

سها نیاستی در فیلم «سال دوم دانشکده من» | عکس از مریم تخت‌کشیان

صدرعاملی اما آن میان نه‌تنها ما را دید، که به ما توجه کرد. با ما عاشق شد، با ما در خیابان‌های شهرمان پرسه زد، اشک ریخت، درد کشید و ما را زندگی کرد. شاید به همین دلیل باشد که آخرین ساخته‌ی صدرعاملی نوعی بازگشت او به سینمای راویِ زندگی ماست.

«سال دوم دانشکده من» که مانند اغلب عناوین فیلم‌های او با یک قید زمانی-مکانی نام گرفته، بعد از ۹ سال، نشان از حضور دوباره‌ی فیلم‌سازی دارد که این مدت به هر دلیل مانند بسیاری از ما دهه‌ی شصتی‌ها بی‌صدا شده بود. همان‌هایی که یا دیگر نیستند با آن‌قدر در زندگی روزمره غرق شده‌اند که خودشان را فراموش کرده‌اند. اگرچه حالا دیگر در این فیلم، روایت، روایت سرکشی یک نوجوان نیست، اما او این بار هم در صدد به تصویر کشیدن زندگی دانشجویی در سال‌های اول دانشگاه است. خیلی هم مهم نیست این دوران دانشجویی در چه دهه‌ای اتفاق می‌افتد.

 

در کنار مطالعه‌ی نقد فیلم سال دوم دانشکده من بخوانید:

نقد فیلم آشفته‌گی | ناخدا، بادبان‌ها را کشیده…

در نخستین مواجهه، بسیاری فیلم تازه‌ی صدرعاملی را مورد نقد قرار دادند با این مضمون که این فضای دانشگاه‌های امروز نیست. دانشجویان دهه‌ی نودی این‌طور لباس نمی‌پوشند و این‌طور حرف نمی‌زنند اما این منتقدان چیزی را فراموش کرده‌اند. صدرعاملی پشت این روایت، پی چیزی بسیار بیش‌تر و بزرگ‌تر از فرم می‌گردد. او دوباره بازگشته؛ با تمام دغدغه‌های محتوایی آن سه‌گانه‌اش. بارزتر از همه، بازگشت به یک جمله در آن سکانس‌های پایانی «دیشب باباتو دیدم آیدا»؛ آن‌جا که دوست آیدا با یک برش کیک به سراغش می‌آید و روی نیمکت کنارش می‌نشیند و جمله‌ای با این مضمون به او می‌گوید: «یاد بگیر برش کیک خودت را بخوری.» این مهم‌ترین اتفاق فیلم‌های صدرعاملی‌ست برای نسل همیشه نگران و همیشه مضطرب ما که هیچ وقت حتا آن‌جا که باید شاد می‌بود و لذت می‌برد نتوانست به تمامی شادی کند. ما حتا وقتی در بهترین جای زندگی ایستاده‌ایم نگران یک نفر بیرون قاب هستیم. یا دلتنگ برادری مهاجرت کرده، یا در فراق مادری که پیش از آنکه به درستی زندگی کند از دنیا رفته یا غم‌خوار پدری که نتوانسته عشق را آن‌جا که باید بیاید و سرگردان خیابان یا معتاد شده. ما بلد نبودیم بپذیریم که سهم هر کسی، سهم اوست از زندگی. مدام پی چیدن و قاب کردن آرزوها در تصویری بودیم که هرگز قرار نبود آن طور چیده شود. ما اما دیر دیدیم و دیر فهمیدیم. صدرعاملی در «سال دوم دانشکده» دوباره صدرعاملی دیدن و پذیرش طبقه است. یادآوری پذیرش جایی که ایستاده‌ای؛ که یکی از مهم‌ترین معضلات جامعه‌ی ملتهب و‌ رقابتی امروز ماست.

فرشته ‌ارسطویی در فیلم «سال دوم دانشکده من» | عکس از مریم تخت‌کشیان

فرشته ‌ارسطویی در فیلم «سال دوم دانشکده من» | عکس از مریم تخت‌کشیان

صدرعاملی در این فیلم با فیلم‌نامه‌ی دقیق و پر جزئیات پرویز شهبازی، به مخاطب اجازه می‌دهد که رنگ و حال هر دو را تجربه کند. دیالوگ‌های شهبازی در دل روایتی کند و سکانس‌های سر صبر صدرعاملی، ترکیب دلنشینی را روی پرده آورده است. انتخاب دو نابازیگر برای نقش‌های اصلی فیلم هم دوباره یادمان می‌آورد که صدرعاملی برای نقش یکِ اغلب فیلم‌هایش به سراغ چهره‌هایی می‌رود که ما پیش از این خاطره‌ای از آن‌ها نداریم و قرار است داستان منحصر به‌فرد یک چهره‌ی تازه را بشنویم. مسئولیتی که بر دوش سها نیاستی و فرشته ‌ارسطویی در این فیلم گذاشته شده است. در کنار این دو که اولین تجربه‌ی بازیگری جلوی دوربین را این‌جا تجربه کرده‌اند ترکیب بازیگرانی را در فیلم شاهدیم که همگی به درستی انتخاب شده‌اند و شیمی روابط در بهترین وضعیت خود پیش می‌رود.

در کنار مطالعه‌ی نقد فیلم سال دوم دانشکده من ببینید:

مولن‌روژ جشنواره‌ای با رسول صدرعاملی: این روزها مانده‌ام میان فراستی و سالومه و مسیح علی‌نژاد!

شاید به تمام این دلایل است که «سال دوم دانشکده من» یک فیلم روان و دلنشین و بی‌ادعاست بیرون فضای پرهیاهوی آثار هم‌سال خود؛ و مهم‌تر از همه نوید بازگشت فیلم‌سازی را به ما می‌دهد که سال‌ها بود اثری از او ندیده بودیم. حالا اما من به عنوان یک مخاطب جدی سینمای صدرعاملی، در فیلم‌های بعدی او، انتظار روایت زندگی یک دهه‌ی شصتی امروز را می‌کشم. من حالا دلم می‌خواهد در قاب صدرعاملی یک بار دیگر خود امروزم را ببینم‌.با تمام آن ترس‌ها و التهاب گذر از جوانی. دلم می‌خواهد به رسول صدرعاملی بگویم: آقای صدرعاملی بیا پای من در آستانه‌ی میان‌سالی هم بایست. بیا به نسل من دوباره جرأت زندگی بده. ما در تمام این سال‌ها غریب‌ترین وطن خویش بودیم و دوام آوردیم. حالا اما هوای تازه‌ای لازم داریم باز.

نوشته‌ی گل‌بو فیوضی

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

4,615 بازدید کلی, 3 بازدید امروز

خبر

ماه‌چهره خلیلی در ۴۴ سالگی درگذشت | Mahchehreh Khalili passed away at 44

ماه چهره خلیلی

ماه چهره خلیلی در ۴۴ سالگی درگذشت

آرت‌تاکس – گروه سینمای ایران: ماه چهره خلیلی بازیگر سریال های «در چشم باد»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» امروز جمعه، ۱۷ مرداد ماه در سن ۴۴ سالگی بر اثر سرطان درگذشت.

خلیلی دارای مدرک فوق لیسانس معماری از دانشگاه آکسفورد انگلستان بود. او نوه دختری پروین سلمانی است و از سال ۱۳۸۲ تا کنون مشغول به فعالیت در سینما و تلویزیون است. ماه چهره خلیلی دوره بازیگری را در method school در لندن گذراند و در سال ۱۳۸۲ برای اولین فعالیت سینمایی خود جهت بازی در فیلم چشمان سیاه پس از ۲۲ سال به ایران آمد و دوره دیگری از بازیگری و کارگردانی را در مؤسسه سمعی و بصری استاد سمندریان در سال ۸۴ پشت سر گذاشت.

ایفای نقش در مجموعه های نمایشی مرضیه (۱۳۹۸)، دختر گمشده (۱۳۹۷) و گذر از رنج‌ها (۱۳۹۳) در کارنامه حرفه ای این هنرمند دیده می شود.

 

Mahchehreh Khalili passed away at 44

Mahchehreh Khalili has died at the age of 44 in England. Her family and friends have confirmed this tragic news.
Mahchehreh Khalili was born on 1976. She started her acting career from 17 years ago after passing an acting course in London’s Method School and after 22 years, she returned to Iran for a role in Iraj Ghaderi’s Black Eyes. She was also part of wellknown tv shows like Mokhtar Nameh, Lost Girl and Dar Cheshm-e Bad.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

638 بازدید کلی, 300 بازدید امروز

ادامه مطلب

خبر

جشن پایان فیلم‌برداری آخرین فیلم علی عطشانی: بخشی از پشت‌صحنه‌ی «کوسه» را تماشا کنید | Principal photography for Shark has reach its end

پایان فیلمبرداری فیلم کوسه

آرت‌تاکس – گروه سینمای ایران: خبر پایان فیلمبرداری فیلم «کوسه» به کارگردانی علی عطشانی و تهیه‌کنندگی سیدمحمد احمدی و بازی مهدی هاشمی، پژمان جمشیدی، ریحانه پارسا و …

جشن پایان فیلم‌برداری آخرین فیلم علی عطشانی
بخشی از پشت‌صحنه‌ی «کوسه» را تماشا کنید

فیلم سینمایی کوسه به کارگردانی علی عطشانی و تهیه‌کنندگی سیدمحمد احمدی روز شنبه ۱۱ مردادماه در لوکیشن نیاوران به پایان رسید و کیک مراسم پایان فیلم‌برداری توسط آسیا تاشکین بازیگر میهمان از کشور ترکیه بریده شد.

در این مراسم که به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضای باز لوکیشن فیلم برگزار می‌شد، هدایایی به بازیگران و عوامل فیلم «کوسه» اهدا شد.

در ادامه علی عطشانی از حضور گرم و هم‌دلانه‌ی تمام عوامل پشت‌صحنه و بازیگران فیلم که در شرایط سخت این روزها تلاش کردند یک اثر سینمایی به ثمر برسد، قدردانی کرد.

مهدی هاشمی، مهران احمدی، سیما تیرانداز، بهناز جعفری، ریحانه پارسا، محمدجواد جعفرپور، مهران رجبی، بهراد خرازی، مهسا كامیابی، فرانک حسینی، احمدرضا موسوی، آن ماری سلامه و آسیا تاشکین در کنار پژمان جمشیدی گروه بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

در کنار مطالعه‌ی خبر پایان فیلمبرداری فیلم «کوسه» ببینید:

مهران رجبی و علی عطشانی از ساخت پارادایس می‌گویند | فکر می‌کردند داعشی هستیم!

Principal photography for Shark has reach its end

Shark directed by Ali Atshani finished filming this Monday. This milestone was celebrated by cast and crew under strict health protocols. Mehdi Hashemi, Mehran Ahmadi, Reyhaneh Parsa, Mehran Rajabi and Pejman Jamshidi are some of the stars of this movie

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

2,310 بازدید کلی, 191 بازدید امروز

ادامه مطلب

آنونس

آغاز اکران آنلاین فیلم برادران محمودی: «هفت و نیم» از امشب در خانه‌ها |‌ Seven And Half is now available online

آغاز اکران آنلاین فیلم هفت و نیم
آغاز اکران آنلاین فیلم «هفت و نیم» | تازه‌ترین ساخته‌ی برادران محمودی از امشب در خانه‌ها

⁩آرت‌تاکس – گروه سینمای ایران: آغاز اکران آنلاین فیلم «هفت و نیم» به کارگردانی و نویسندگی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی از سه‌شنبه ۱۴ مردادماه ساعت ۲۰:۰۰ در فیلیمو و نماوا.

«هفت و نیم» محصول مشترک ایران و افغانستان است که در فستیوال بین‌المللی فیلم بوسان سال گذشته افتتاح شد و مورد استقبال منتقدان آسیایی قرار گرفته است. فیلم ماجرای زندگی هفت دختر افغانی و ایرانی را در هفت اپیزود روایت می کند. نوید محمودی غزال طلایی جشنواره‌ی جهانی فیلم پارسی را برای این فیلم دریافت کرد.

بازیگران به ترتیب قصه‌ها عبارتند از:
  • قصه شبانه: ندا جبرائیلی شادی مختاری، آتیه جاوید
  • قصه نگار: هستی مهدوی و محمدرضا غفاری
  • قصه ناهید: آناهیتا افشار و علیرضا کمالی نژاد
  • قصه فرشته: فرشته حسینی حسین مهری، رویا جاویدنیا ، هانیه قاسمی
  • قصه نیلوفر: شیدا خلیق، علیرضا استادی
  • قصه شکر: متین حیدری نیا، روژان تقی زاده
  • قصه راحیل: افسانه کمالی، زهرا بهروزمنش، مهسا همتی، محیا صدرزاده، آرمیتا فروزنده، فاطمه صادقی

ببینید: تیزر فیلم «هفت و نیم» با بازی هستی مهدوی و آناهیتا افشار

Seven And Half is now available online

Seven And Half written and directed by Navid Mahmoudi is now available online. Seven And Half premiered in Busan Film Festival and was met with positive reception. The movie is 7 episodes about 7 Afghan and Iranian women. Nefa Jebraeili, Hasti Mahdavi and Fereshteh Hoseini star among others.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,551 بازدید کلی, 193 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها