با ما همراه باشید
نقد فیلم 1917 نقد فیلم 1917

سینمای جهان

نقد فیلم 1917 | تونل وحشتی در دل روز

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: نقد فیلم 1917 از نگاه پیتر بردشاو منتقد گاردین به کارگردانی سم مندس و بازی دین چارلز چاپمن، جورج مک‌کی، بندیکت کامبربچ و …

نقد فیلم 1917 | تونل وحشتی در دل روز

1917 فیلمی است به شکل فوق‌العاده‌ای بی‌پروا که هیجانش به مانند فیلم‌های سرقت است و اضطرابش قابل مقایسه با آثار وحشت علمی تخیلی.

سم مندس در همکاری با کریستی ویلسون کرنز، داستان سفر دو جوان را در جبهه‌ی غربی اولین جنگ جهانی را به مانند تونل وحشتی در روشنی روز نشان می‌دهد که گاه در تاریکی شب غرق می‌شود و سپس به دنیای بیگانه‌ای بازمی‌گردد که انبوه خباثت است. تمام این‌ها تنها در یک برداشت خارق‌العاده توسط راجر دیکنز فیلم گرفته شده؛ یک پلان که به روانی هر چه تمام‌تر جلو می‌رود (و احتمالن با تدوین دیجیتالی به هنگام تاریک شدن صحنه و یا انفجار همراه شده هر چند من نتوانستم تشخیص بدهم)

مندس به ما آن‌چه را این سربازان می‌بینند نشان می‌دهد و گاهی دوربین را حرکت می‌دهد تا ما نگاه‌شان را ببینیم. این ادیسه‌ی فرساینده که صحنه‌هایش در تداعی‌کننده‌ی راه‌های افتخار است. کمی بعد قهرمان میخکوب‌شده‌ی ما در میان هم‌رزمان وحشت‌زده‌اش دیالوگی را با دست‌پاچگی می‌گوید که من را به یاد دیالوگی مشابه در اینک آخرالزمان انداخت. «افسر فرمانده‌تون کجاست؟» (برداشت سکانس پلان نیز من را یاد کارگردان تلویزیونی در آن فیلم انداخت که دائمن به سربازان می‌گوید به دوربین نگاه نکنند. آیا این منبع اقتباسی برای مندس بوده؟)

در کنار نقد فیلم 1917 بخوانید:

نقد فیلم The Current War / جنگ جریان‌ها | درخششی موقت و کم نور

داستان از این قرار است: دو سرجوخه‌ی جوان، بلیک (دین چارلز چاپمن) و اسکوفیلد (جورج مک‌کی) به مانند سایر افراد جوخه‌شان در انتظار برای حمله‌ی نهایی نیروهای متحدین به آلمان‌هایی که عقب‌نشینی کرده‌اند، هستند. اما ژنرال خشن (کالین فرث) به آن‌ها می‌گوید عکس‌های شناسایی هوایی نشان می‌دهد آلمان‌ها صرفن به نقطه‌ای عقب کشیده‌اند تا موقعیت تدافعی بهتری داشته باشند و دشمنان‌شان را در تله اندازند. به این ترتیب، ارتش بریتانیا که در حال پیش‌روی است، سلاخی خواهد شد. ارتباطات تلفنی قطع شده و تنها راه اطلاع‌رسانی، از طریق پیغام‌برهاست. بدین شکل این دو سرباز از میان زمین نبرد معلق میان دو ارتش به سوی خطوط متروکه‌ی آلمان‌ها می‌روند تا به نیروهای متحدین که تا مرز منطقه‌ی آلمان‌ها پیش رفته‌اند، برسند.

بلیک و اسکوفیلد در میان مناظر آخرالزمانی و کابوس‌وار حرکت می‌کنند؛ جایی پر از تنه‌ی درختان قطع شده، دریاچه‌های گلی که از انفجار خمپاره تشکیل شده‌اند، اجساد سربازان و موش‌هایی که می‌لولند. پس از رسیدن به سنگر آلمان‌ها، آن‌ها متوجه می‌شوند که سیستم دفاعی آلمان‌ها بسیار برتر است و سربازان آلمانی تجهیزات بهتری دارند، بهتر آموزش دیده‌اند و رهبری منسجم‌تری دارند. تمام این‌ها یعنی احتمال بردشان بسیار بیش‌تر است.

در کنار نقد فیلم 1917 بخوانید:

نقد فیلم The Addams Family / خانواده‌ی آدامز | یادم تو را فراموش!

اما بلیک و اسکوفیلد باید به راه‌شان ادامه بدهند و مندس و دیکنز در کنار نمایان کردن ترس و پوچی، احساس تهوع عجیب و هیجانی که بلیک و اسکوفیلد دارند، اتمسفر نیهیلیستی که از تلاش برای زنده ماندن و فرار از گلوله‌ی سوت‌کشان اسنایپرها را احساس می‌کنیم. و مقابل‌شان، فقدان و هرج و مرج در کمین ایستاده. سکانس فوق‌العاده‌ی فیلم زمانی است که هواپیمای آلمانی در نزدیکی بلیک و اسکوفیلد سقوط می‌کند. در این لحظه در میان این جهنم، اندکی انسانیت می‌بینیم؛ هنگامی که خلبان آلمانی با تقلا از لاشه‌ی آتش‌گرفته‌ی هواپیمار، خود را بیرون می‌کشد و پیش از فرا رسیدن مرگش، التماس می‌کند به او آب دهند. اسکوفیلد به سمت شیر آبی زنگ‌زده می‌رود و پشت سر اوو (و پشت سر بیننده) مهم‌ترین نقطه‌ی داستانی فیلم رخ می‌دهد، آن هم خارج از دید دوربین. این، داستان‌گویی‌ای است به شدت جسورانه که جواب می‌دهد.

‌فیلم‌برداری سکانس پلان، جلوه‌گاهی که دو نفر در این فضای پیوسته حرکت می‌کند، به شکل جالبی احساسی تئاتری خلق کرده. این کار تعلیق‌آمیز است ولی این وا‌ژه‌ که بسیار از آن استفاده شده، به درستی آن بیگانگی متناقض خلق شده، آن مسافت و عُجب خالص را ادا نمی‌کند. تجربه‌ی این دو مرد غریب و شوکه‌کننده است ولی در نهایت از میان این سفر مصیبت‌زده، به پایانی تلخ و تراژیک می‌رسیم. 1917 جاه‌طلبانه‌ترین و پرشورترین فیلم سم مندس پس از اثر نادیده‌گرفته‌شده‌اش، جارهد است.

پیتر بردشاو ، منتقد گاردین

مترجم: محمد تقوی

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها