با ما همراه باشید
نقد فیلم Doctor Sleep نقد فیلم Doctor Sleep

سینمای جهان

نقد فیلم Doctor Sleep | قلم استفن کینگ فیلم را تماشایی کرده است

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: نقد فیلم Doctor Sleep از نگاه اوون گلیبرمن منتقد ورایتی به کارگردانی مایک فلناگان و بازی ایوان مک‌گروگر ، ربکا فرگوسن و …

نقد فیلم Doctor Sleep | قلم استفن کینگ فیلم را تماشایی کرده است

شاید ایده‌ی ساخت ادامه‌ای برای «درخشش» روی کاغذ کار عبثی به نظر برسد. تک تک اجزایی که استنلی کوبریک در فیلم درخشانش قرار داده تبدیل به نمادی افسانه‌ای از سینمای ژانر وحشت شده‌اند.

از طرفی، ساخت ادامه برای فیلم‌هایی مانند «درخشش» ممکن است منجر به خلق اثری ضعیف و فراموش‌نشدنی تبدیل شود . اما تنها یک نفر این حق را دارد تا آن داستان را ادامه دهد. استفن کینگ چیزی نزدیک به شش سال پیش، دنباله‌ی کتابش را تحت عنوان دکتر اسلیپ عرضه کرد و فیلم فعلی، ترکیبی است از ماجراهای آن کتاب و در کنارش تقلیدی بسیار دقیق است از فضایی که کوبریک در فیلم خود ایجاد کرده بود.

در کنار نقد فیلم Doctor Sleep ببینید:

تریلر فیلم Doctor Sleep / دکتر اسلیپ | دنباله‌ی «درخشش» کوبریک

این موضوع که فیلم بسیار درست از آب درآمده، نشان می‌دهد مخاطبان بسیار مشتاق بازگشت به این دنیا هستند و این موضوع بیش از هر چیزی به لطف قلم و تصورات مجذوب‌کننده‌ی کینگ است. هر چند هنوز هم نمی‌دانم که آیا ساخت ادامه‌ی درخشش کار درستی است یا نه ولی دکتر اسلیپ اثری است بدیع و دلهره‌آور که به اندازه‌ی کافی ما را به این ادامه قانع می‌کند.

دهه‌ها پس از رخدادهای درخشش، دنی تورنس با بازی غم‌انگیز ایوان مک‌گرگور، تبدیل به مردی بی‌ملاحظه شده که شب‌هایش را صرف مستی و درگیری با مردم عادی می‌‌کند؛ انسانی همانند پدرش. دن در حالی با مشکلات گذشته‌اش دست و پنجه نرم می‌کند که هنوز درخشش در وجودش موج می‌زند و می‌تواند مانند یک رادیو، صداهای دوردست را بشنود. دن در مقطعی از زندگی به عنوان خدمتکار در یک بیمارستان کار می‌کند و با قدرت‌های ماورایی‌اش، بیماران رو به مرگ را به آرامی به خواب ابدی می‌برد. لقب او، دکتر اسلیپ هم از همین‌جا نشأت گرفته.

در کنار نقد فیلم Doctor Sleep ببینید:

پشت صحنه‌ی فیلم Doctor Sleep | اثری که روی پای خودش ایستاده

صد البته همه‌ی این‌ها، همان چیزی است که می‌توانیم از یک دنباله‌ی «درخشش» که تنها با نیت درآمدزایی ساخته شده، انتظار داشته باشیم. بخشی از شخصیت جک تورنس در رمان اصلی، خشونت او به هنگام مستی بود که خبر از رازی عمیق و مهیب می‌داد؛ این که به عنوان یک پدر، نمی‌تواند میان خانواده‌اش عصبانیت خود را بیرون بریزد. در مقابل این موضوع، دن در دکتر اسلیپ از کلیشه‌های قهرمان معتاد و بدون هدف پیروی کرده است.

اما برگ برنده‌ی دکتر اسلیپ در این‌جا در قالب یک فرقه‌ی افراطی به رهبری زنی با نام رز است. بازیگر او، ربکا فرگوسن که گستره‌ی توانایی‌اش را در این چند سال نشان داده، در همان سکانس اول که در حال گمراه کردن دختری گل‌فروش است رگه‌های خوفناکی وارد داستان می‌کند و ذهن‌مان به این سمت کشیده می‌شود که رز چه اهدافی در ذهن دارد. کمی بعد پاسخ برخی از سؤالات‌مان را کشف می‌کنیم: رز، رهبری گروهی را با نام گره حقیقت بر عهده دارد. کسانی که با استنشاق «بخار» که به نوعی عصاره‌ی ماوراءالطبیعه‌ی کودکانی است که درخشش دارند و با کشتن این کودکان، به نامیرایی رسیده‌اند. در میان تمام فیلم‌های بزن بهادری که همه جا می‌بینیم، متوجه شدم جذب اثری هستم که شجاعت نشان دادن شیطان و حبس کردن نفس‌های‌مان را دارد.

نکته‌ای که به خوفناک بودن رز کمک کرده، ظاهر و منش اغواگرانه‌ و شیطانی اوست. فرگوسن با کلاه جادوگری و جواهرات هیپی‌اش، به مانند یکی از دهه هفتادی‌هایی می‌ماند که زندگی تا ابد را حق خود می‌دانند و حاضرند برای این، دست به هر کاری بزنند. عملن او رئیس فرقه‌ای از خون‌آشام‌هاست که از کشتار کودکان تغذیه می‌کنند آن هم در حالی که خنده‌ای بر لب دارد. اولین قلاب فیلم در همین‌جا نمایان می‌شود، ساخت فیلمی با محوریت زنی اهریمنی که کیفیت اجرای او به لطف بازیگرش تضمین شده.

دومین قلاب فیلم، کودکانی است که با درخشش، سختی‌های زندگی خود را به هم نشان می‌دهند و در این میان دن با آبرا مواجه می‌شود. این دختر صاحب قدرت‌هایی است که دن پیش از این با آن مواجه نشده. در دکتر اسلیپ می‌بینیم درخشش تنها به شنیدن و دانستن محدود نمی‌شود و می‌تواند تلپورت هم باشد. بازیگر آبرا، ستاره‌ی سیزده ساله‌ای است با نام کایلی کوران که شخصیت زیرک اما آشفته‌اش تداعی کننده‌ی اجرای دنی لوید در فیلم درخشش اصلی است. آبرا و دن به هم می‌پیوندند و دن به این موضوع پی می‌برد که برای مبارزه، نیاز دارد قدرت درونش را آزاد کند.

دکتر اسلیپ فیلم روتینی است اما احساساتی که ایجاد می‌کند، واقعی‌اند. بازگشت به هتل اوورلوک تا پرده‌ی سوم طول می‌کشد و زمانی که به آن‌جا می‌رسیم، تو ذوق‌مان نمی‌خورد چرا که داستان توانسته با منطق و به حق، با آن‌جا بازگردد.

فیلم‌های ترسناک بسیاری در یک خانه‌ی متروکه رخ می‌دهند اما میان‌شان، اوورلوک هم‌چنان منحصر به فرد است. بیش‌تر آن‌چه می‌بینیم، گذری به دوران قدیم است اما فیلم چند حقه در آستینش دارد و به پایانی راضی‌کننده منتهی می‌شود. در نهایت، دکتر اسلیپ بیش‌تر مانند یک پاورقی طولانی‌ است ولی شما را با بازگرداندن به این دنیای خبیث، راضی می‌کند.

اوون گلیبرمن ، منتقد ورایتی

مترجم: محمد تقوی

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها