art-951105219

نمایش «چهل گیس و حسن کچل»؛ یک اجرای امروزی از یک متن کلاسیک

گزارش آرت‌تاکس از اجرای جشنواره‌ای نمایش «چهل گیس و حسن کچل» + گفت‌وگو با پوران مرادی (کارگردان) و امیر کربلایی‌زاده (مجری طرح)
نمایش «چهل گیس و حسن کچل» پوران مرادی عاشقانه موزیکالی است که در قالب دو نمایش در یک نمایش جذاب، توجه تماشاگران جشنواره فجر را جلب کرد.
نمایش عاشقانه موزیکال چهل گیس و حسن کچل به نویسندگی ساغر خواجه امیری و کارگردانی پوران مرادی مزرعه نو ۴ بهمن ماه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه ایرانشهر برگزار شد.
بازیگران این نمایش حسین پورکریمی، فاطمه امینی، فرانک جلیلی و امیر بنی جمالی و رها راسخ و بازیگران گروه حرکت محمد پورا‌، محسن شاهب‌، هادی حیدری‌، محسن روشن دل‌، فرشید جواد‌، امیرهاشم جوکانی‌، یلدا آریاخواه‌، مبینا چاپی‌، آهنگساز دکتر بهنام رحیمی و نوازندگان مهریار قنبری و رامین عبداللهی‌ هستند.
موضوع اصلی نمایش «چهل گیس و حسن کچل» درباره تمرین یک گروه تئاتری برای بازی نمایش حسن کچل و چهل گیس است اما در واقع در داخل نمایش اصلی یک نمایش دیگر نیز رخ می‌دهد و آن نمایش با درونمایه موزیکال و عاشقانه صورت می‌گیرد.
شخصیت اصلی این نمایش حسن کچل و سپس چهل گیس هستند. در ابتدا چهل گیس در تمرین‌ها شرکت نمی‌کند و همه منتظرند ببیند که چهل گیس داستان چه کسی است اما بعد از چند روز که حسن کچل به تنهایی عصرها به تمرین مشغول است شخصیتی در کنار او می‌آید و خود را همزاد او در نمایش معرفی می‌کند که بعد مشخص می‌شود او همزاد نیست و در واقع همان شخصیت چهل گیس است که به دلیل بیماری سرطان موهایش تراشیده شده و امیدی برای اجرای این نمایش ندارد.
با توجه به اینکه حسن کچل داستان به شکل واقعی عاشق چهل گیس شده او را تشویق می‌کند به او امید می‌دهد تا کار را شروع کند و به تمرین بپردازد آنها عصرها با هم به تمرین می‌پردازند و اجرای حسن کچل و چهل گیس را انجام می‌دهند.
در پایان نمایش «چهل گیس و حسن کچل» پوران مرادی کارگردان کار از رها راسخ بازیگر نقش چهل گیس تشکر کرد که به طور واقعی با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرده و دیو را از پا در آورده است. سپس بازیگر نقش چهل گیس نیز عنوان کرد که اگر الان اینجا ایستاده به عشق صحنه بوده است وجود این صحنه و مردم باعث می‌شود که تلخی‌ها را فراموش کند و ایمان داشته باشد که می‌تواند ادامه دهد. راسخ گفت: «امروز در بهمنماه ۹۵ اعتراف می‌کنم که شاید سرطان خودش بیاید اما ما هستیم که با تمام وجود آن را می‌توانیم باور کنیم یا از وجود خود دور کنیم.»
لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *