art-9702231041

اختصاصی با لارنس کورتوگ نماینده‌ی ورلد پرس فوتو | گاهی باید تلخی واقعیت با عکس کم شود

گفت‌وگوی اختصاصی محمدرضا شاهرخی‌نژاد با لارنس کورتوگ نماینده‌ی بنیاد ورلد پرس فوتو به بهانه‌ی برگزاری مجدد نمایشگاه این بنیاد در ایران پس از هفده سال

گزارش اختصاصی آرت‌تاکس از نمایشگاه منتخب عکس‌های بنیاد ورلد پرس فوتو و گفت‌وگو با لارنس کورتوگ نماینده‌ی این بنیاد

مجموعه‌ عکس‌های منتخب بنیاد ورلد پرس فوتو (۸-۲۰۱۶) در فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار شد. دوربین آرت‌تاکس به این نمایشگاه رفت و فرصت گفت‌وگو لارنس کورتوگ نماینده‌ی این بنیاد فراهم شد. آن‌چه در ادامه خواهید خواند خلاصه‌ای است از گفت‌وگوی محمدرضا شاهرخی‌نژاد با لارنس کورتوگ

  • بنیاد ورلد پرس فوتو بعد از هفده‌سال به ایران بازگشته است. دلیل این بازگشت چیست؟ و سوال دیگر آیا مدت زمان بازگشت دوباره به ایران به همین اندازه طولانی خواهد بود؟

به طور حتم دوست داریم زودتر برگردیم. نه زمانی نزدیک هفده‌سال یا حتا ده سال. آن‌چه مدنظر است یک زمان دو یا سه‌ساله است. دلیل انتخاب ایران هم سهم عمده‌ی عکس‌های خبری ایران در جوایز جهانی‌ست.

  • شما باور دارید که بنیاد ورلد پرس بنیاد مستقلی‌ست اما عکس‌های برنده شده توسط این بنیاد اغلب از خبرگزاری‌ها و رسانه‌هایی هستند که نقطه‌نظر خاصی به وقایع جهانی دارند و عکس برای انتشار در آن‌ها باید از فیلتر خاصی عبور کند. نظرتان در این‌باره چیست؟ شما به نگاه مستقل در عکاسی اعتقاد دارید؟

هیچ نگاه مستقلی وجود ندارد و عدم استقلال در استقلال از ابتدا بوده و موضوع متعلق به امروز و زمان حال نیست. با این همه اوضاع در این روزها کمی بهتر است چرا که شیوه‌ی استخدام در خبرگزاری‌ها و آژانس‌های خبری تغییر کرده و استفاده از عکس عکاس لزومن به معنی استخدام او نیست. اما یک چیزرا از یاد نبرید عکاس برای ادامه‌ی زندگی  نیاز به پول دارد و هر وقت که دکمه‌ی شاتر را می‌فشارد باید به این فکر کند که این عکس آیا قابلیت فروخته‌شدن به خبرگزاری‌ها و آژانس‌های خبری را داراست یا خیر.

این گفت‌وگو بخش‌های جذاب دیگری هم دارد.

 

از اتفاقات دیگر حوزه‌ی هنرهای تجسمی در اردی‌بهشت تهران می‌توانید این ویدیو را ببینید:

گفت‌وگوی اختصاصی با مهرداد افسری به بهانه‌ی نمایشگاه جدیدش | لینک تماشا

لینک کوتاه:

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *