با ما همراه باشید
ایان هولم ایان هولم

سینمای جهان

ادای دین پیتر جکسون به ایان هولم فقید

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: پیتر جکسون در صفحه‌ی شخصی‌اش به مناسبت درگذشت ایان هولم ، بازیگر سرشناس بریتانیایی، نامه‌ای طولانی و تاثیرگذار منتشر کرده است.

ادای دین پیتر جکسون به ایان هولم فقید

گرچه ایان هولم، بازیگر انگلیسی که روز جمعه در ۸۸ سالگی درگذشت، بیش‌تر به خاطر بازی در نقش بیلبو در فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» ی پیتر جکسون معروف است اما او نقش‌های متفاوتی در سینما بازی کرده است. هولم که در سال ۱۹۸۱ برای فیلم‌های «ارابه‌های آتش» نامزد اسکار شده بود، در فیلم‌های ماندگار دیگری مانند «بیگانه»، «برزیل»، «عنصر پنجم» و «سارقان زمان»  نیز بازی کرده است.

چندین تن از همکاران هولم در «ارباب حلقه‌ها» در شبکه‌های اجتماعی به این بازیگر فقید ادای احترام کرده‌اند. جکسون نیز در این میان در صفحه‌ی فیس‌بوک خود نامه‌ای طولانی و تاثیرگذار به یاد هولم نوشته است. متن نامه به شرح زیر است:

من بابت درگذشت سر ایان هولم بسیار اندوهگینم.

ایان مردی بسیار دل‌انگیز و بخشنده بود. او ساکت ولی شاداب بود و درخششی دوست‌داشتنی در چشمانش داشت.

در اوایل سال ۲۰۰۰ و پیش از آن که صحنه‌های بیلبو را برای «یاران حلقه» فیلم‌برداری کنیم، من نگران بود که چطور می‌توانم با چنین بازیگر بزرگی کار کنم اما او بلافاصله خیالم را راحت کرد. روز اول که در «بگ اند» ایستاده بودیم و پیش از این که دوربین‌ها شروع به کار کنند، او مرا به کناری برد و گفت که او در هر برداشت چیزهای مختلف را امتحان می‌کند ولی من نباید نگران باشم. اگر پس از پنج یا شش برداشت او به من آن چه را که می‌خواستم نداده بود آن وقت باید به او دستورات دقیق بدهم.

و ما دقیقاً همین کار را کردیم. ولی او با مهارتی خارق‌العاده لحن خواندن دیالوگ‌هایش را تغییر می‌داد و اجراهای او همگی بی‌نظیر بودند. به ندرت نیاز به راهنمایی داشت. او به ما بازه‌ای از تصمیم‌ها را برای مایی که در اتاق تدوین بودیم ارائه داد که همگی فوق‌العاده بودند.

ایان هولم و پیتر جکسون در پشت صحنه‌ی «ارباب حلقه‌ها»

ایان هولم و پیتر جکسون در پشت صحنه‌ی «ارباب حلقه‌ها»

چهار هفته‌ای که ۳۰ دقیقه‌ی اول «یاران حلقه» را ضبط کردیم بسیار لذت بخش بود.

یک روز ما از بیلبو خواسته بودیم تا ماجراجویی‌های خود را به مخاطبان سه و چهار ساله که مسحور او شده و چهارزانو روی پای او در جشن نشسته بودند بگوید. ما اجرای ایان را در آن مراسم ضبط کردیم ولی ما نیاز داشتیم که واکنش کودکان به لحظات دراماتیک مختلف را نیز فیلم‌برداری کنیم. ولی کودکان زود خسته می‌شوند و ایان و من به سرعت متوجه شدیم که آن‌ها نمی‌توانند یک داستان را هم‌زمان که ما صحنه‌های مورد نیازمان را ضبط می‌کردیم پشت سر هم بشنوند.

پیشنهاد دادم که او برای این که توجه کودکان را به خود جلب کند باید داستان را در هر برداشت کمی تغییر دهد… بخش‌هایی را اضافه کند، داستان از خود دربیاورد… ولی تا جایی که همان چیزی را بگوید که در فیلم‌نامه بود. به او گفتم که نگران نباشد و من خودم می‌دانم در اتاق تدوین چه کنم.

ولی ما هم‌چنین نیاز داشتیم که وقتی ما به سرعت دوربین‌ها را از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر حرکت می‌دادیم، بچه‌ها سر جای خود بمانند. در سر صحنه «سریع» یعنی ۲۰-۱۵ دقیقه. برای همین وقتی این اتفاق داشت رخ می‌داد و هیچ دوربینی در حال ضبط نبود، من در گوش ایان گفتم که او باید آن‌ها را سرگرم کند. من به او پیشنهاد داد که او می‌تواند «بین هر برداشت داستان‌های دیگری برای آنان بگوید». و او دقیقاً همین کار را کرد. بعد از چند ساعت همه‌ی آن چه را که نیاز داشتیم ضبط کرده بودیم.

وقتی که بچه‌ها از صحنه بیرون رفتند و گروه تولید به سر سکانس بعدی رفت، ایان گفت که این سخت‌ترین کار زندگی او بود.

بیش از یک دهه بعد، امیدوار بودیم که ایان دوباره نقش بیلبو را برای سکانس آغازین «هابیت» بازی کند. فرَن و من با ایان و همسرش سوفی در لندن شام خوردیم و او به ما گفت که خیلی متاسف است اما نمی‌تواند این کار را انجام دهد. و در کمال شگفتی ما او اعتراف کرد که بیماری پارکینسون گرفته و دیگر نمی‌تواند دیالوگ‌ها را حفظ کند. او به سختی راه می‌رفت و مسلماً نمی‌توانست به نیوزیلند سفر کند. او که همیشه مردی محجوب بود به ما گفت که رسماً بازنشست شده اما اعلام نکرده بود.

این ضربه‌ی بزرگی بود چون راه خوبی را پیدا کرده بود تا ایان نقش بیلبوی پیر و مارتین فریمن نقش بیلبوی جوان را بازی کند. من این موضوع را به او گفتم و او خوشش آمد. هم‌چنین به او گفتم که چطور مادرم و عمویم هر دو سال‌ها پارکینسون داشته‌اند و من با آثار این بیماری کاملاً آشنا بودم.

در این لحظه شام ما، که در آن ما فکر می‌کردیم درباره‌ی توصیف صحنه‌های جدیدی است که از او می‌خواستیم انجام دهد و ایان فکر می‌کرد درباره‌ی این است که توضیح دهد که چرا نمی‌تواند این کار را انجام دهد، ناگهان به یک اتاق فکر تبدیل شد و ایان، سوفی، فرن و من سعی کردیم به فرآیندی برسیم که باعث شود ایان بتواند نقش بیلبو را برای آخرین بار بازی کند.

ما داشتیم فیلم را در نیوزیلند ضبط می‌کردیم اما چه می‌شد اگر صحنه‌های او را در لندن و نزدیک خانه‌ی او ضبط فیلم‌برداری می‌کردیم؟

در پایان شام او سرش را به آرامی تکان داد و گفت: «بله، فکر می‌کنم می‌توانم این کار را انجام دهم.» ولی می‌دانستم که او تنها این کار را به عنوان لطفی در حق من انجام داده است. دستانش را فشار دادم و با اشک در چشمانم از او تشکر کردم.

ما فیلم‌برداری را در نیوزیلند و با مارتین فریمن در نقش بیلبوی جوانمان شروع کردیم. مارتین به شدت ایان هولم را ستایش می‌کرد اما هرگز او را ندیده بود. با این حال اما با بخشندگی بسیار موافقت کرد که گریم مصنوعی نقش سر ایان هولم در نقش بیلبوی پیر را بازی کند چون ما لازم داشتیم برخی نمای گسترده در نیوزیلند را ضبط کنیم و او نیز به خوبی رفتارهای او را ادا کرد.

دو ماه بعد به لندن برگشتیم، صحنه‌ی «بگ اند» را هم با خود آوردیم و صحنه‌های ایان را، همان طور که قول داده بودیم، با گروهی بسیار کوچک ضبط کردیم. سوفی همسر دوست‌داشتنی ایان هر روز در کنار او بود و به او و ما کمک می‌کرد.

در طول چهار روز ما همه‌ی آن چه را که می‌خواستیم فیلم‌برداری کردیم. الیجا وود و ایان در «ارباب حلقه‌ها» دوستان خوب یک‌دیگر شده بودند و الیجا هر روز در لندن سر صحنه بود و کمک دیگری به ایان می‌کرد.

ایان هولم و پیتر جکسون در پشت صحنه‌ی «ارباب حلقه‌ها»

ایان هولم و پیتر جکسون در پشت صحنه‌ی «ارباب حلقه‌ها»

زمانی که فیلم به پایان رسید امیدوار بودم که مخاطبان تنها ایان هولم را در حال تکرار نقش هابیت ببینند ولی آن چه در صحنه تجربه کردم تماشای ایفای آخرین اجرای بازیگری فوق‌العاده بود. این کاری شجاعانه برای او بود و مایی را که شاهد آن بودیم بسیار تحت تاثیر قرار داد.

ما بابت این کار برای همیشه و به شدت قدردان ایان خواهیم بود. زمانی که با هم بودیم، فرن و من به شدت به او علاقه‌مند شدیم و ما به شدت از حضور او لذت بردیم.

ایان و سوفی به مناسبت پایان فیلم‌برداری فرن و من را به شامی در خانه‌ی خود دعوت کردند. شبی دوست‌داشتنی و پر از شوخی و خنده بود. ایان و من فهمیدیم که هردو علاقه‌ای متقابل به ناپلئون داریم و ساعت‌ها درباره‌ی آن حرف زدیم.

یک سال بعد که اولین فیلم هابیت در لندن اکران شد، مارتین فریمن بالاخره توانست با ایان هولم ملاقات کند.

تماشای اجرای ایان هولم چیزهای زیادی به من یاد داد چون ایان همان شخصیت ساکت و آرام خودش بود. کار با او امتیازی بزرگ و شناختن او یک موهبت بود.

من همیشه بازی ایان را در صحنه‌های پایانی «بازگشت پادشاه» دوست داشته‌ام.

«فکر کنم که برای یک ماجراجوی دیگر بسیار آماده‌ام.»

بدرود بیلبوی عزیز. سفر بخیر ایان نازنین.

نویسنده: رایان لاتانتزیو – ایندی‌وایر

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها