با ما همراه باشید
تولد هدیه تهرانی تولد هدیه تهرانی

ستاره‌ها

به مناسبت تولد هدیه تهرانی: ستاره؛ هرگاه که خواست | A photoshoot of Hedieh Tehrani on her birthday

 آرت‌تاکس – کیان محمدی: به مناسبت تولد هدیه تهرانی نگاهی خواهیم داشت به تبریک‌های متفاوت هنرمندان به همراه عکسی از مرتضا اتابکی.

به مناسبت تولد هدیه تهرانی | ستاره؛ هرگاه که خواست

کم‌تر کسی در این‌که بزرگ‌ترین سوپراستار سینمای پس از انقلاب ایران است شک دارد. بازیگر پول‌سازی که در نیمه‌ی دهه‌ی هفتاد با سلطان ظهور کرد، با قرمز تصویر زن مستقل برآمده از شرایط تازه‌ی اجتماع شد و کمی بعدتر در شوکران خودش این تصویر را شکست. هدیه تهرانی در کم‌تر از پنج سال به یک‌باره تنها ستاره‌ی زن سینمای ایران شد که مخاطبان برای تماشای او روی پرده بلیت می‌خریدند و حضورش در یک فیلم تضمین موفقیت بود.

دهه‌ی هشتاد را به انتخاب خودش و برای دغدغه‌های غیرسینمایی‌اش (از محیط زیست و طراحی داخلی گرفته تا عکاسی) کم‌کارتر شد و به‌نظر می‌رسید سینما دیگر برای او دیگر چندان جدی نیست؛ هرچند در همین دوران هم شاه‌نقش چهارشنبه‌سوری اصغر فرهادی را بازی کرد و ستایش شد؛ اما با شروع دهه‌ی نود و با بازی در پل چوبی، دوباره به جریان اصلی سینمای ایران بازگشت و در کنار این حضور، تلاش کرد به فیلم‌سازان جوان‌تر کمک کند تا وارد جریان سینمای رسمی شوند. در این دوره کارنامه‌ی تهرانی پر است از هم‌کاری با فیلم‌سازان جوان، مستقل و گاه ناشناخته. حالا اما سریال هم‌گناه در سال پایانی دهه‌ی نود نشان می‌دهد او هرگاه بخواهد همان سوپراستار موردعلاقه‌ی تماشاگران است؛ همان‌قدر مقتدر و همان‌قدردوست‌داشتنی.

امروز چهارم تیرماه تولد ۴۸ساله‌گی هدیه تهرانی است. از میان آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی و به‌عنوان تبریک‌های تولدش منتشر شده یک عکس و سه تبریک ویژه با جملاتی در تعریف او، جایگاه و تصویر تهرانی را در سینمای امروز ایران بازتاب می‌دهد. نیکی کریمی سوپراستار دهه‌ی هفتاد سینمای ایران که خیلی‌ها معتقدند هدیه تهرانی جا پا جای او گذاشت، برای او نوشت «چه‌قدر لذت‌بخش بود دیدنت در هم‌گناه». اشاره‌ای مستقیم به بازگشت تهرانی در همان جایگاهی که از او به‌عنوان یک ستاره انتظار می‌رود. حبیب رضایی در متنی بلندتر نوشت: «رفیق دیرسال و معتبر، چه در عرصه‌ی حرفه‌ای و چه در جهان زیستی ما، آدم مؤثر، پرخاصیت و منشأ خیر، بودی و هستی.» این اشاره‌های رضایی به همان تفاوت‌هایی‌ست که تهرانی پس از ستاره‌شدن سعی کرد در سینما و بیرون سینما ایجاد کند؛ و در نهایت نوید محمدزاده که با بازنشر عکس مرتضا اتابکی عکاس سرشناس ایرانی برای تهرانی نوشت: «اصیل، آدم‌حسابی، الگو، تولدت مبارک». این همان چیزی‌ست که تهرانی برای ستاره‌ی امروز سینمای ایران به جا گذاشته و جایگاهش را نزد نسل امروز تعریف می‌کند.

برای زادروز هدیه تهرانی هیچ انتخابی بهتر از عکس ویژه‌ای که مرتضا اتابکی در صفحه‌ی اینستاگرام خود از او به اشتراک گذاشت نداشتیم. عکاسی که در این سال‌ها به دلیل هم‌کاری با نوری بیلگه جیلان بسیار دیده شده و آخرین کارش پروژه‌ی بزرگ «مست عشق» حسن فتحی است.

A photoshoot of Hedieh Tehrani on her birthday:

Almost everyone agrees that Hedieh Tehrani is the greatest superstar of post-revolution cinema. She rose to stardom in mid 90’s with “The King”, became the symbol of the independent woman rising from the conditions of the society of that time with “Red”, and later broke this very image herself in “Hemlock”. Today, June 24 is her 48th birthday and after all this time, she shows that she can be the very superstar that people love any time she wants.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ستاره‌ها

آرزوی ۲۰ بازیگر برای سال ۱۴۰۰

سال ۱۴۰۰

آرت‌تاکس تقدیم می‌کند: متنی از خسرو نقیبی به روایت ۲۰ بازیگر سینما و نمایش ایران در سرآغاز سال ۱۴۰۰

کم‌تر کسی باور می‌کرد ماجرای ما و کرونا این‌همه طولانی شه. سالی که گذشت برای ما مردم سال سختی بود. یک‌سال دور از اون زندگی عادی که به‌ش عادت داشتیم. یک‌ سال دور از سالن‌های سینما و تئاتر و کنسرت و گالری. سالن‌هایی که روزی محل قرارهای ما بودند و برای اهل هنر محل معاش، و برای همه، بهانه‌هایی برای سرخوشی، به یک‌باره بسته شدند.

حالا یک‌سال گذشته، سال تازه رو عده‌ای سال نخست قرن جدید می‌دونن، یا حداقل دل‌شون می‌خواد همه‌ی این نحسی رو پشت همین سالی که گذشت جا بذارن. و چه زمانی بهتر از سرآغاز سال نخست یک قرن برای آرزو کردن. آرزوی سلامتی برای همه، آرزوی دل خوش و احسن‌الحال که چه‌قدر محتاج‌شیم. آرزوی کنار هم نشستن بدون نگرانی و فاصله‌گذاری اجتماعی. آرزوی بازگشایی اماکن فرهنگی، برای دوباره گردهم جمع‌شدن، دوباره خندیدن، دوباره گریه‌کردن، دوباره فکر کردن، و دوباره با هم بودن.

دل‌م‌ می‌خواد دوباره تو‌ سالن سینما کنار کسی که دوس‌ش دارم بشینم‌ و به پرده‌ی سینما خیره بشم. نه با دوتاصندلی فاصله. نه رو کاناپه‌ی خونه. توی سالن سینمایی که با هم عاشق سینما شدیم. توی سالن‌های نمایش. کنار هم، نفس‌به‌نفس تماشاگر اجرا کنم و ببینم‌شون که کیپ هم نشستن و دارن لذت اجرای در لحظه رو می‌برن. تو سالن‌های کنسرت، تو گالری‌ها، تو هرجایی که بوی فرهنگ‌ می‌ده، تنگاتنگ هم و بدون ماسک.

این آرزوی ماست برای سال ۱۴۰۰ . سال بدون کرونا. سالی که دوباره بتونیم خودمون باشیم.

سال نو مبارک

/به یاد آن‌ها که امسال از میان‌مان رفتند
و تقدیم به شما که دوام آوردید…/

سپاس آرت‌تاکس از:

وحید آقاپور
مجید آقاکریمی
فرهاد آییش
شیدا خلیق
نهال دشتی
نیما رییسی
نازنین سهامی‌زاده
فرزانه سهیلی
شکیب شجره
مائده طهماسبی
نادر فلاح
گیتی قاسمی
فریبا کامران
احسان کرمی
آیه کیان‌پور
سهیلا گلستانی
فریدون محرابی
امین میری
افشین هاشمی
سیدجواد یحیوی

 

 

متن: خسرو نقیبی
موسیقی: کریستف رضاعی (قطعه‌ی مینا از آلبوم «کنعان»)
به کوشش علی رفتاری
مدیر بصری: گل‌بو فیوضی
تدوین: مرتضا بطحایی

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

ستاره‌ها

تولد ۵۷سالگی برد پیت: از عروسک‌پوشی تا امروز | ۵۷th birthday of Brad Pitt

برد پیت

آرت‌تاکس – سینمای جهان: به مناسبت تولد پنجاه و هفت سالگی برد پیت بازیگر سرشناس هالیوود، نگاهی خواهیم داشت به کارنامه‌ی کاری او

از عروسک‌پوشی دم رستوران تا ستاره‌ای هالیوود شدن
به مناسبت تولد ۵۷سالگی برد پیت ببینید

امروز، پنجاه‌وهفتمین تولد برد پیت، بازیگر و تهیه‌کننده‌ی سرشناس آمریکایی است. او بابت بازی در نقش‌های مختلف تاکنون چندین جایزه از جمله دو گلدن گلوب و یک اسکار کسب کرده. با این همه ورود برد پیت به دنیای بازیگری ماجرای جالبی دارد او در ابتدا کارش را با هنروری آغاز کرد و چند سالی را به بازی نقش‌هایی گذراند که دیالوگ نداشتند.

برد پیت تعریف می‌کند: «برای این‌که بازیگری می‌توانست عضو انجمن بازیگران آمریکا شود باید حتمن کاراکترش در فیلم یا سریال دیالوگ می‌گفت. یک‌بار نقش یک گارسون را داشتم و وقتی غذا را روی میز گذاشتم گفتم بفرمایید. کارگردان فریاد زد: کات. تو دیالوگی نداشتی… مدت‌ها انتظار نقشی را کشیدم تا یک خط دیالوگ داشته باشد.»

برخی از مهم‌ترین فیلم‌های پیت عبارتند از هفت، باشگاه مشت‌زنی، آقا و خانم اسمیت و در نهایت روزی روزگاری در هالیوود که توانست برای آن مجسمه‌ی طلایی اسکار را به خانه ببرد.

۵۷th birthday of Brad Pitt

Today is the 57th birthday of Brad Pitt is an American actor and film producer. He has received multiple awards, including two Golden Globe Awards and an Academy Award for his acting, in addition to another Academy Award, another Golden Globe Award and a Primetime Emmy Award as producer under his production company, Plan B Entertainment.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

ستاره‌ها

سیرشا رونان به روایت سیرشا رونان در پنج‌پرده‌! | Saoirse Ronan over the past decade, and her new film Ammonite

سیرشا رونان

آرت‌تاکس – سینمای جهان: به مناسبت حضور فیلم «آمونیت» در فستیوال فیلم تورنتو ۲۰۲۰ با بازی سیرشا رونان ، نگاهی خواهیم داشت به زندگی او از زبان خودش

سیرشا رونان به روایت سیرشا رونان در پنج‌پرده‌!

درباره‌ی علاقه به بازیگری

از روی ناچاری بازیگر شدم اما به محض این که پایم به‌روی صحنه باز شد به آن علاقه‌مند شدم … من نظمی را که در نمایش‌های تئاتر وجود دارد دوست داشتم اما در ۱۲ سالگی و با بازی در «تاوان» بود که به مادرم گفتم: «من می‌خواهم برای همیشه این کار را بکنم.»

درباره‌ی بازی در بروکلین

فکر می‌کنم چیزی که «بروکلین» را تاثیرگذار کرد این است که ترکیبی شدید از دو دنیا بود. من به شدت وحشت‌زده بودم ولی در نهایت این برای من فیلم بسیار ویژه شد و روایت این داستان افتخاری برای من بود.

درباره‌ی شباهت‌های کاراکترش در «لیدی برد» و «بروکلین»

فکر می‌کنم چیزی که این فیلم را تاثیرگذار کرد این است که ترکیبی شدید از دو دنیا بود. من به شدت وحشت‌زده بودم ولی در نهایت این برای من فیلم بسیار ویژه شد و روایت این داستان افتخاری برای من بود.

درباره‌ی تیموتی شالامه

من همیشه می‌دانستم که او خیلی خاص است. ما همیشه با هم بسیار احساس راحتی می‌کردیم. واقعاً از این که این قدر با یک‌دیگر متفاوتیم مرا به وجد می‌آورد. او کسی است که دوست دارم کار را با او ادامه دهم. می‌خواهم ببینم وقتی پیرتر شویم چه خواهد شد.

درباره‌ی «آمونیت»

حدس می‌زنم تمام نکته این باشد که آمونیت و فسیل‌ها نماد شروع چیزی باشند. پیدا کردن چیزی زیبا در آن نیازمند زمانی طولانی و مراقبتی ویژه است و این همان چیزی است که دو کاراکتر اصلی فیلم در حق هم انجام داده‌اند.»

Saoirse Ronan over the past decade, and her new film Ammonite

Four-time Oscar nominee Saoirse Ronan joins host Anne Donahue for a special In Conversation With… to discuss her powerhouse performances over the past decade, and her new film “Ammonite”.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها