با ما همراه باشید

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: به عقیده‌ی بسیاری از منتقدان و بینندگان رابرت دنیرو یکی از بهترین بازی‌های عمرش را در فیلم مرد ایرلندی به نمایش گذاشته است. در میز گرد هالیوودریپورتر، تام هنکس، آدام سندلر، شیا لابوف و … به بررسی بازی او در این فیلم می‌پردازند.

در کنار تماشای میز گرد رابرت دنیرو از صفحه‌ی اختصاصی فیلم مرد ایرلندی دیدن کنید

مجری میز گرد: وقتی در نقش آدم‌کش‌ها بازی می‌کنی، مثل نقشی که اخیرن داشتی و براساس زندگی یک مرد واقعی نوشته شده، آیا برات مفیده که در شخصیتش، خوبی پیدا کنی یا همچین تصمیمی، عاقلانه نیست؟

رابرت دنیرو: اون (فرانک شیرن) کسی بود که جنگ جهانی دوم رو دیده بود بنابراین نسبت به آدم‌های دیگه، نسبت به کشتن مردم مقداری عادت کرده بود. خودش رو در دنیایی پیدا کرد که از اون‌جا نیومده بود و جایی برای خودش پیدا کرد. به کسانی که دوستش داشتن و ازش حمایت می‌کردن و کسانی که به‌ش احترام می‌ذاشتن ، وفادار بود. بعد یه درگیری درونی داشت که حالا نمی‌خوام داستان رو لو بدم. نکته‌ی ماجرا همین بود.

ولی فکر می‌کنم داستان خیلی ساده‌ست. می‌تونی همچین موقعیت رو در هر فرهنگی پیدا کنی وفاداری، خیانت، عشق، همه‌شون اون‌جا هستن. بهایی که در این دنیا باید بابت‌شون بپردازی، یه مقدار ناگوارتره و شاید در یک سری از نقاط دنیا به این شکل نباشه و همچین اتفاقی بیفته تو این کشور، یعنی آمریکا همچین وضعیتی رو تو اون جامعه و اون فرهنگ داریم. چیزی‌یه که هست.

آدام سندلر: تو فیلم نسبت به کارت وفاداری. تأثیرگذاری‌ش روی زندگی شخصی و دختران شخصیتش جالب بود.

رابرت دنیرو: آره، آره نکته‌ی جالب و متفاوتی بود.

آدام سندلر: این واقعیت که یه نفر به خاطر کارهایی که می‌کنی، دوستت داره و چه‌قدر باور داشتی که کارت برای کارفرماهات، درسته. ولی توی خونه، روی خانواده تأثیر می‌ذاره. قلب آدم رو می‌شکونه.

مجری میز گرد: سال قبل به مرکز تحقیقاتی هری رانسون رفتم. نمی‌دونم می‌شناسین یا نه ولی آرشیو جمع‌آوری شده تو دانشگاه تگزاسه که مقالات خیلی خوبی داره. و نوشته‌های باب هم اون‌جا هستن دیدن دست‌خطت روی فیلم‌نامه‌ی گاو خشمگین شگفت‌انگیزه. فیلم‌نامه‌هایی که داشتی پر از نکته است. در کل آماده شدن برای چه شخصیتی از همه سخت‌تر بود؟

رابرت دنیرو: همه‌شون متفاوتن. بستگی داره. بعضیا به یک شکلی سختن. گاو خشمگین به خاطر مشکلات وزن و این‌ها. مأموریت به خاطر چیزهای ظاهری و بیداری‌ها هم به همون دلیل. یاد گرفتن نحوه‌ی برخورد شخصیتم و رنجی که می‌کشه. برای گاو خشمگین موقعی که با برتولوچی سر ساختن ۱۹۰۰ بودیم، یکی از نویسنده‌ها کتاب رو به‌م داد و خوندمش. از ایتالیا به مارتی زنگ زدم و در مورد کتاب گفتم.

کتاب، ادبیات فاخر نیست ولی خیلی تأثیرگذاره و  می‌خواستم یک سری کار خاص انجام بدم. یادمه جیک لاموتا رو که دهه‌ی چهل تو یه کلوپ تو خیابون هفتم کار می‌کرد، می‌دیدم. اون بیرون کنار پیاده‌رو وایمیستاد و اضافه وزن داشت و غیره. به خودم گفتم ببین به چه روزی افتاده. فکر کردم صرف تفاوت ظاهری از هیکل افتادن و بعد یه جنگ‌جوی جوان بودن برای من جالب بود. به این فکر کردم که آیا می‌تونم به همچین هیکلی برسم یا نه و نقش رو انجام بدم. بنابراین علاقه اول از سمت من بود. مارتی هم دلایل شخصی خودش رو داشت و هر دومون بابت پروژه به هم پیوستیم.

مجری میز گرد: اگر برمی‌گشتی و  جوانی‌ت رو می‌دیدی، چه توصیه‌ای به‌ش می‌کردی؟

رابرت دنیرو: چند روز پیش یه چیزی به نوه‌م گفتم. این که چون وقتی همه‌چیز رو به راه و سر جاشه فکر نکن رسیدی به قله‌ی کوه. همیشه یه جای کار خسته می‌شی چون اینو دیدم. خیلی‌ها رو دیدم که اومدن و رفتن. باید آروم باشی. چیزهای خوب زندگی رو برداری و با احتیاط جلو بری و خدا رو بابت این موضوع شکر کنی. خیلی مهمه که وقتی فکر کردی به همه‌چیز رسیدی به خودت مغرور نشی چون این‌‌طور نیست. هر کسی ممکنه از جایگاهی که داره، سقوط کنه.

مجری میز گرد: مطمئنم این تمثیل رو شنیدی که «کشتن آسونه ولی کمدی سخت» درسته یا غلط؟

رابرت دنیرو: آره، کمدی سخت‌تره. از پس کارایی که کسایی مثل بیلی کریستال و ادی مورفی و تو، آدام انجام می‌دین، برنمیام ولی کارهای دیگه‌ای هم بلدم. دوست دارم به این فکر کنم که مثلن سر فیلم‌های مارتی مثل زندگی، موقعیت‌های به خودی خود خنده‌داری هست.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

سینماآرت

کلمه از کریر، تصویر از بونوئل | گفت‌وگوی ژان کلود کریر درباره‌ی بونوئل و آثاری که خلق کردند

گفت و گوی ژان کلود کریر

برای اولین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی ببینید: گفت و گوی ژان کلود کریر درباره‌‌ی مهم‌ترین آثاری که او را در تاریخ سینما جاودانه کرد

ژان کلود کریر فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی بود. او هم‌چنین در چندین فیلم نیز بازی کرد. او سردبیر مجله‌ی فمی بود و در سال ۱۹۸۱ عضو هیأت داوران فستیوال کن. کریر در تنها تلاشی که برای کارگردانی صورت داد، در سال ۱۹۶۹ فیلمی کوتاه ساخت که توانست با این فیلم جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران کن را از آن خود کند. او فیلم‌نامه‌نویسی را ادامه داد و در این مدت با کارگردانانی بین‌المللی هم‌چون فولکر شلوندورف، وین ونگ، هکتور بابنکو، پیتر بروک، ژان پل راپنو، میلوش فورمن، فیلیپ کافمن، آندری وایدا، پاتریس شرو، ژان‌لوک گدار، فیلیپ دو بروکا، برتراند تاورنیه، ژاک دری و ناگیسا اوشیما هم‌کاری کرد.
با این حال کریر طولانی‌ترین همکاری را با لوییس بونوئل داشت. در ۹ فیلم‌نامه که شش تای آن‌ها به عنوان اثری از بونوئل ساخته شد. در این گفت‌وگو که به مناسبت درگذشت کریر برای نخستین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی آرت‌تاکس منتشر می‌شود، او از «رؤیاهای بونوئلی» می‌گوید؛ طریقه‌ی سال‌ها هم‌کاری مشترک با فیلم‌ساز افسانه‌ای.

در کنار گفت و گوی ژان کلود کریر ببینید:

پایان آقای نویسنده | ژان کلود کریر در ۸۹ساله‌گی درگذشت

Jean-Claude Carrière was a French novelist, screenwriter, actor, and Academy Award honoree. He was an alumnus of the École normale supérieure de Saint-Cloud and was president of La Fémis, the French state film school. Carrière was a frequent collaborator with Luis Buñuel on the screenplays of Buñuel’s late French films.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید: مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت

فیلم گاو خشمگین

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ به مناسبت چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ساخته‌ی ماندگار مارتین اسکورسیزی با بازی رابرت دنیرو، لحظات ماندگار این فیلم کالت را مرور خواهیم کرد.

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید:
مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت + حقایقی که شاید ندانید

«گاو خشمگین» یک فیلم اقتباسی‌ست بر اساس کتابی اتوبیوگرافیک. رابرت دنیرو اولین‌بار سر صحنه‌ی «پدرخوانده ۲» کتاب را خواند. از شیوه‌ی نگارش کتاب خوشش نیامد اما شیفته‌‌ی کاراکتر جیک لاموتا شد. همان موقع کتاب را به مارتین اسکورسیزی که سر صحنه‌ی فیلم «آلیس دیگر این‌جا زندگی نمی‌کند» به کارگردانی مشغول بود نشان داد و امید داشت او کارگردانی فیلم را قبول کند. اما اسکورسیزی چندبار از ساخت این فیلم شانه‌ خالی کرد و گفت هیچ ایده‌ای ندارد که با این قصه چه کند!

اما چه شد که اسکورسیزی ساخت فیلم را قبول کرد؟ مارتی بزرگ در همان سال‌ها یک اوردز اساسی را تجربه کرد. نزدیکان اسکورسیزی تعریف می‌کنند از تمامی منافذ بدنش خون بیرون می‌زد و امیدی به زنده‌ماندنش نبود. با این همه به کمک رابرت دنیرو، اسکورسیزی به زندگی برگشت و اعتیاد را ترک کرد. حالا داستان جیک لاموتا برای مارتی رنگ‌وبوی شخصی گرفت. خودش می‌گوید: «هر بار که فیلم می‌سازید انگار در رینگ بوکس قرار دارید!»

اما ماجرا به همین سادگی‌ها نبود. کمپانی سازنده‌ی «گاو خشمگین» تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد «اینک آخرالزمان» فرانسیس فورد کوپولا گذاشته بود. فیلمی که در گیشه شکستی خورد و کمپانی سازنده را دچار بحران کرد. اسکورسیزی دو سال قبل در فستیوال ترابیکا تعریف می‌کرد ما در میانه‌های فیلم‌برداری بودیم و نمایندگان کمپانی پیش من و دنیرو آمدند. ما با شور و حرارت از پروژه حرف می‌زدیم و آن‌ها نگران بودند که چرا فیلم سیاه‌سفید است. در نهایت تمام حرف‌ها آن‌ها از ما خواستند که ادامه بدهیم. بعدن فهمیدم نمایندگان آن روز آمده بودند تا به ما بگویند این پروژه باید کنسل شود. شور و اشتیاق ما باعث شد سکوت کنند. «گاو خشمگین» این‌گونه خلق شد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت: پشت صحنه فیلم «به سوی ستارگان» | Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

پشت صحنه فیلم Ad Astra

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ نگاهی به پشت صحنه و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری در فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان» به کارگردان جیم گری و بازی برد پیت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت
پشت صحنه جلوه‌های ویژه‌ی فیلم Ad Astra

به سوی ستارگان یک فیلم علمی-تخیلی ماجراجویانه‌ست که علاوه بر ستارگان فیلم مشهور، کمپانی‌های جلوه‌های ویژه‌ی بزرگی هم در کار دخیل بودن. ام‌پی‌سی، متد استودیوز، مستر اکس، وتا دیجیتال و اینداستریال لایت اند مجیک، چند نمونه از این کمپانی‌ها هستن که همه با هم‌دیگه همکاری کردن تا این سفر فضایی بیش‌تر علمی به نظر برسه تا تخیلی.

مستر اکس: کمپانی مستر اکس مسئولیت مهم اولین صحنه‌ی فیلم رو بر عهده داشت؛ جایی که برد پیت، مک‌براید، در مداری نزدیک زمین روی یک آنتن هشتاد هزار فوتی کار می‌کنه و یه جریان قوی مرموز، اون رو پرتاب می‌کنه. برای این نما، قسمتی از آنتن عظیم برای استفاده سر صحنه ساخته شد تا برد پیت بتونه حالت تعاملی داشته باشه. تیم جلوه‌های ویژه برای مواد مورد استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی الهام گرفتن و به این نکته دقت به خصوصی به خرج دادن که این مواد اون بالا ممکنه دچار چه تغییراتی شن و در عین حال، سعی کردن حس و حال آینده رو حفظ کنن.

ام‌پی‌سی: برای تمام سکانس‌های بلند شدن و فرود، کمپانی ام‌پی‌سی تعداد زیادی از ویدیوهای ناسا رو بررسی کرد. تمرکز اون‌ها روی ابرهای گرد و غبار و دود انبوه بود تا شبیه‌سازی‌شون تا حد امکان به واقعیت نزدیک‌ باشه. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها، نورپردازی بود. روی زمین و داخل یک اتاق، نور خورشید نور مصنوعی و نور منعکس‌شده وجود داره، اما در فضا، فقط یک منبع نور بزرگ و مستقیم وجود داره، در حالی که ذرات هوایی وجود نداره که نور رو پراکنده کنن و تعداد کمی جسم هستن که بخوان موجب انعکاس نور بشن. تیم ام‌پی‌سی باز هم باید سراغ آرشیوهای ناسا می‌رفت تا بتونه نورپردازی واقع‌بینانه‌ای ایجاد کنه و همین‌طور اثر خاصی رو تشکیل بده که نزدیک نقاط روشن حالت حلقه‌ای ایجاد می‌کنه.

ببینید: معرفی اختصاصی آرت‌تاکس از فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان»

Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

Ad astra is a science fiction adventure film that not only boasts big name movie stars but also big name VFX houses. MPC, Method Studios, Mr X, Weta Digital, Industrial Light and Magic to mention just a few, all collaborated together to make this journey through space seem more science, than fiction.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها