با ما همراه باشید

نشست خبری ا ر رحمان ، آهنگساز اسکاری کشور هندوستان در روز هفتم جشنواره جهانی فیلم فجر در کاخ جشنواره برگزار شد.

عکس کاور: علیرضا صوت‌اکبر

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نشست خبری ا ر رحمان ، آهنگساز اسکاری کشور هندوستان چهارشنبه ۵ اردیبهشت ماه در «گذر اجتماعات» سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با استقبال خوب خبرنگاران همراه شد و در آن مباحثی درباره تجربیات کاری ای. آر رحمان، نوع موسیقی این آهنگساز، جایزه اسکار و… مطرح شد.

امیر پوریا این نشست خبری را با سوالی درباره تغییر اسم ای.آر رحمان از ای. اس دلیپ کمار به نام فعلی‌اش شروع کرد و رحمان نیز پاسخ داد: «من در یک خانواده هندو به دنیا آمدم اما پس از مدتی خانواده‌ام تغییر مذهب دادند و مسلمان شدند به همین دلیل نامم به ای. آر رحمان تغییر کرد.»

پوریا درباره تاثیر آهنگسازی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» بر جایگاه بین‌المللی رحمان پرسید و رحمان نیز گفت: «اولین کار بین‌ المللی من تئاتر موزیکال  «خواب‌های بمبئی» بود اما در آن زمان دنیا هنوز آماده پذیرش این اثر نبود. سال ۲۰۰۸ که آهنگسازی فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» انجام شد دنیا آمادگی پذیرفتن این اثر را داشت و به همین دلیل این اثر در آن سطح معروف شد.»

امیر پوریا در سوال بعدی‌اش از نحوه آهنگسازی رحمان برای فرهنگ‌های دیگر مانند ایران و چین سوال کرد که با این پاسخ رحمان رو به رو شد: «زمانی که کودک بودم به موسیقی‌های کشورهای مختلف مانند موسیقی‌های عربی و آفریقایی گوش می‌کردم به همین دلیل زمانی که برای کشورهای مختلف موسیقی می‌سازم این اتفاق به شکل خود به خود پیش می‌رود. ممکن است این جمله کلیشه به نظر بیاید اما موسیقی زبان خاصی ندارد و فقط مربوط به یک فرهنگ نیست.»

رحمان درباره ترکیب سازهای سنتی با موسیقی دیجیتال در آثار مختلفش اظهار کرد: «این بستگی به سوژه و نظر کارگردان فیلم دارد برای مثال دنی بویل به موسیقی پاپ علاقه‌ زیادی دارد و در بعضی از صحنه‌ها می خواست که داستان با موسیقی جلو رود. من خودم به موسیقی‌های کامپیوتری و سنتی به شکل همزمان علاقه مندم.»

این آهنگساز افزود: «لزومی ندارد برای ساخت موسیقی یک فیلم سر فیلمبرداری آن حضور داشته باشم اما همواره هنگام صداگذاری حضور دارم چرا که در بعضی موارد از بخش‌های مهم موسیقی چشم‌پوشی می‌شود و من از این کار جلوگیری می کنم.»

او درباره موفقیت‌های گسترده فیلم «میلیونر زاغه نشین» هم گفت: «سیستم جایزه دادن پیچیده است اما همیشه شرایط فرهنگی و روحی یک جامعه روی جایزه تاثیر می‌گذارد. زمانی که فیلم «میلیونر زاغه‌نشین» منتشر شد آمریکا در بحران اقتصادی بود و این باعث شد شرایط برای ارائه این فیلم خیلی مساعد باشد. البته در این که آن فیلم و موسیقی‌اش آثار بسیار خوبی بودند شکی نیست.»

رحمان در جواب به سوالی در رابطه با معرفی آهنگساز و کارگردان‌ مورد علاقه‌اش از افرادی مانند انیو موریکونه، جان ویلیامز نام برد و کیشلوفسکی و مجید مجیدی را به عنوان کارگردان‌های مورد علاقه‌اش عنوان کرد.

در پایان یکی از خبرنگار سوالی در مورد نحوه همکاری‌اش با مجید مجیدی برای ساخت موسیقی فیلم «آن سوی ابرها» عنوان کرد و رحمان گفت: «در فیلم دومی که با آقای مجیدی همکاری کردم از روز اول فیلمبرداری در صحنه حضور داشتم. علاوه بر این طرز فکر مجیدی را پس از همکاری اول می‌شناختم اما با این حال بازهم فشار زیادی روی آقای مجیدی و من برای ساخت موسیقی این اثر وجود داشت البته ارزش داشت چون کار خوبی ساخته شد.»

 

بیش‌تر ببینید:

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با دبورا یانگ | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آ‌رت‌تاکس با الیویه مگاتون | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با فرانکو نرو | لینک تماشا

 

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب سردبیر

اندازه‌های خودم را می‌دانم | گفت‌وگوی خسرو نقیبی با سیروان خسروی درباره‌ی بازیگری

سیروان خسروی

در این گفت‌وگوی مفصل چهل‌دقیقه‌ای، سیروان خسروی که با ایفای نقش نخست سریال #حرفه_ای (بیرون از فضای موسیقی که در آن ستاره است) در کانون توجه سینمایی‌ها نیز قرار گرفته، رودرروی خسرو نقیبی سردبیر آرت‌تاکس نشسته و برای اولین‌بار در یک گفت‌وگوی سینمایی، به تمام سؤال‌ها، ابهامات و انتقادات درباره‌ی این سمت کارنامه‌ی حرفه‌ای‌اش پاسخ داده است.

سیروان در این گفت‌وگو می‌گوید خودش را در ورود به سینما نابازیگر می‌دانسته، جای کسی را تنگ نکرده و قرار هم نیست به صورت تمام‌وقت بازیگری را ادامه دهد؛ چرا که هنوز در عرصه‌ی موسیقی بلندپروازی‌هایی دارد و مهم‌ترین دغدغه‌اش آن‌جاست. در این گفت‌وگو می‌توانید سمت دیگر چهره‌ی این آرتیست را ببینید؛ سطح دانسته‌هاش از سینمای ایران و جهان، تلاشی که برای رسیدن به یک نقش کرده و البته پیشینه و آینده‌اش با سینما و نسبت به آن.

این گفت‌وگو محصول اختصاصی آرت‌تاکس است و بازگشت ما به تولیدات تصویری پس از دو سال رخوت حاصل از همه‌گیری کرونا.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم قهرمان | از تازه‌ترین فیلم اصغر فرهادی بیش‌تر ببینید

تریلر فیلم قهرمان

نسخه‌ی ایرانی تریلر فیلم قهرمان ساخته‌ی مسعود رفیع‌زاده که در آن جزئیات بیش‌تری از داستان و تصاویر تازه‌تری از فیلم را می‌توانید تماشا کنید

تریلر فیلم قهرمان به کارگردانی اصغر فرهادی
اکران در سینماهای سراسر ایران

ساخت آنونس: مسعود رفیع‌زاده

#قهرمان

ادامه مطلب

آنونس

انتشار اولین تیزر از پشت‌صحنه‌ی«خائن‌کشی» همزمان با زادروز هشتاد سالگی مسعود کیمیایی

پشت‌صحنه‌ی خائن‌کشی

انتشار اولین تیزر از پشت‌صحنه‌ی«خائن‌کشی» همزمان با زادروز هشتاد سالگی مسعود کیمیایی

اولین تیزر از پشت‌صحنه‌ی سی‌امین فیلم مسعود کیمیایی«خائن‌کشی» به تهیه‌کنندگی علی اوجی همزمان با زادروز هشتاد سالگی مسعود کیمیایی

«خائن‌کشی» سی‌امین فیلم مسعود کیمیایی به تهیه‌کنندگی علی اوجی همزمان با زادروز این هنرمند منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی فیلم، داستان آخرین فیلم مسعود کیمیایی رفاقت و گذری به ماجرای ملی شدن صنعت نفت دارد که سکانس‌های مربوط به این رخداد تاریخی در روز ۲۹ اسفندماه همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت فیلمبرداری و به پایان رسید

امیر آقایی، پولاد کیمیایی، پانته‌آ بهرام، سارا بهرامی، اندیشه فولادوند، حمیدرضا آذرنگ، سام درخشانی، نرگس محمدی، رضا یزدانی، الهام حمیدی، نسیم ادبی، فریبا نادری، شکیب شجره، پردیس پورعابدینی با حضور فرهاد آئیش، سعید پیردوست، امیررضا دلاوری، ایوب آقاخانی، سام نوری، امیرکاوه آهنین‌جان ، ایلیا کیوان، امیرحسین نوروزبیگی و کیانوش گرامی و هنرمندی مهران مدیری بازیگرانی هستند که در آخرین ساخته مسعود کیمیایی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

 

نخستین تصویر از مهران مدیری در فیلمِ مسعود کیمیایی

ساخت تیزر شهیار کبیری

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها