با ما همراه باشید

سرآغاز آتلانتیک از زبان خالقش:

در ابتدا‌ی نشست خبری فیلم آتلانتیک دیوپ توضیحاتی درباره فیلم می‌دهد: آتلانتیک در ادامه‌ی فیلم کوتاهم ساخته شده است. به شکلی داستان کسانی را روایت می‌کند که در دریا جان‌شان را از دست دادند. فیلم از دید یک زن جوان است، به عبارت دیگر راهی‌ست برای بیان احساساتی که برای من مهم و به شدت به قلبم نزدیک هستند.

متی دیوپ: آتلانتیک راهی‌ست برای بیان احساساتی که برای من مهم و به شدت به قلبم نزدیک هستند

در این مدت احساسات زیادی تجربه کردم که تأثیر عمیقی بر من گذاشتند و باعث شدند به شکل قابل توجهی تغییر کنم. دقیقن سه مسأله هست که موجب شد این فیلم را بسازم. وقتی این پسرها از راه دریا کشور را ترک می‌کنند. به هیچ کسی این را نمی‌گویند. یک روز صرفن ترک می‌کنند و این چیزی‌ست که من را به فکر فرو برد. خداحافظی نمی‌کنند. فقط می‌روند و عزیزان‌شان را ترک می‌کنند و وقتی به مقصدشان رسیدند با خانواده و فامیل‌شان تماس می‌گیرند.

دیوپ درباره شباهت فیلم به دنیای واقعیت اشاره می‌کند: مقاله‌ای به اسم بیوه‌های دریا خواندم. از گروهی از زنان سؤال شد که به زبان خودشان در مورد تجربه‌شان صحبت کنند. منتظر بودند پسرشان یا همسرشان نزد آن‌ها برگردند ولی هیچ‌وقت برنگشتند. حتا نمی‌توانستند تیم فوتبال تشکیل بدهند چون تعداد مردها در آن محله به اندازه‌ی کافی نبود. و همه‌ی اینها، چیزهایی بودند که می‌خواستم در فیلمم نشان بدهم.

به شکلی که مردم موقع خیره شدن به دریا، چه چیزی می‌بینند. بعد از این همه اتفاق، باید تغییر کرده باشد. در عین جالب بودنش، خطرناک هم هست چون آدم‌های جوان زیادی در دریا غرق شدند. بنابراین اقیانوس برای من شکل متفاوتی به خودش گرفت.

 

نابازیگری که  پایش به کن باز شده است

آمادو امباو درباره بازی در فیلم آتلانتیک می‌گوید: مثل همه‌ی جوان‌ها وقتی بچه بودیم و فیلم می‌دیدیم آرزو داشتیم جای آن بازیگران باشیم. رؤیای کودکی‌مان بود. رمبو می‌دیدیم و فیلم‌هایی از این قبیل و تلاش می‌کردیم حرکات بدلکاری‌شان را روی خودماناجرا کنیم. یک بار چاقو رو برداشتم و زدم به ران پای خودم چون دیدم رمبو از خنجر استفاده می‌کند و فکر کردم خب، روی خودم امتحان می‌کنم. هیچ‌وقت باور نمی‌کردم در یک فیلم بازیگری کنم تا وقتی که متی رو دیدم. هیچ‌وقت در موردش فکر نکرده بودم. همچین برنامه‌ای در ذهنم نداشتم اما عاشق فیلم دیدنم هر شب یک فیلم می‌بینم و عاشق سینما هستم.

آمادو درباره سختی کار فیلم‌برداری اشاره می‌کند: یک مقدار عجیب بود، بعضی اوقات حس کردم یکی تسخیرم کرده است موقع فیلم‌برداری کار سختی داشتیم کارمان طاقت‌فرسا بود ولی آموزش‌های زیادی هم دیدیم با مسئول بدل‌کاری تمرین‌های بیشماری انجام دادیم. چند تا شبیه‌سازی هم داشتیم و اگر بخواهم بی‌پرده صحبت کنم تا جایی که می‌توانستیم تمرین کردیم و فعالیت‌های مختلف انجام دادیم. بنابراین خود پروسه‌ی فیلم‌برداری هم تبدیل شد به یک تمرین طاقت‌فرسا.

 

حس متی دیوپ درباره‌ی این‌که اولین کارگردان زن سیاه‌پوست حاضر در بخش رقابتی کن است:

خیلی متأثر شدم وقتی این خبر را شنیدم. یک مقدار پیچیده‌ست چون این سؤال از من زیاد پرسیده شده، برای همین از این که هر دفعه یک جواب دارم، خجالت می‌کشم هر دفعه که از من سوال پرسیده می‌شود. ولی از همان اول کار، جوابم عوض نشد چون می‌دانستم این پروسه به مرور زمان کامل می‌شود و در عین حال در این مدت اتفاقات زیادی رخ داده است.

اول از همه انتخاب شدن فیلم و بعد کشف کردن این موضوع که اولین کارگردان زن سیاه‌پوست هستم که این‌جا آمده که اتفاق بزرگی‌ست اما نمی‌دانم کدام یک بین انتخاب شدن این فیلم و این مسأله مهم‌تر است. صادقانه بگم اولین احساسی که داشتم یک مقدار غم بود که این اتفاق فقط الآن و امروز رخ داده است. در سال ۲۰۱۹ یک مقدار دیر است و فوق‌العاده است که هنوز اتفاق مهمی‌ست که یک کارگردان زن سیاه‌پوست فوق‌العاده است.

من مسئول فیلمم هستم ولی مسئول این که اولین کارگردان زن سیاه‌پوست باشم نه

این را می‌دانستم مشخصن چون هیچ وقت زن سیاه‌پوست دیگری ندیدم که به کن بیاید. این را همیشه می‌دانستم ولی این موضوع یادآور می‌شود که در این زمینه هنوز کلی کار باید انجام شود اما خیلی برای من عجیب بود چون فهمیدم من اولین زن سیاه‌پوستی هستم که فیلمش را در کن اکران می‌کنند. می‌توانست هر کس دیگه‌ای باشد چون واقعن چیزی نیست که به‌ من تعلق داشته باشد.

پنج سال است تمام انرژی‌ای را که داشتم  صرف این فیلم کردم، حتا کل زندگی‌ام را،  چون حس می‌کنم این فیلم برآمدی از زندگی من است. به نظرم این چیزی نیست که فقط به من تعلق داشته باشد چون وقتی داستان کوچک در بین هزاران فیلم انتخاب می‌شود موضوع مهم‌تر این است که این فقط به خودت تعلق ندارد و جالب این که این احساس خیلی تأثیرگذار است نه که انتخاب شده باشی و صرفن این موقعیتی‌ست که در آن قرار گرفتم. مسئولیت من نبوده که این شکلی باشد، من مسئول فیلمم هستم ولی مسئول این که اولین کارگردان زن سیاه‌پوست باشم نه.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها