با ما همراه باشید

نقد فیلم اوه عفو از نگاه جی وایسبرگ، منتقد ورایتی:

درک جدیدترین اثر آرنو دپلشن چیزی بیش‌تر از دیدنش می‌طلبد. این اثر درام پلیسی که برمبنای مستندی تلویزیونی ساخته شده، تغییر جهت غیرمنتظره‌ای برای دپلشن و کارنامه‌ی پربارش محسوب می‌شود. «اوه عفو!» چندین ژانر را کنار هم قرار داده تا بتواند تصویری دوست‌داشتنی از کلانتری شهر روبه و رئیسش ایجاد کند. این اثر قادر است به خوبی به مظنونین پرونده‌ی بررسی شده در فیلم شخصیت و عمق بدهد.

عدم توازن در شخصیت‌پردازی به دپلشن اجازه نمی‌دهد از تمام پتانسیل کاراکتر‌های جذاب‌تر استفاده کند

فوتوکال فیلم انگل در جشنواره‌ی کن

«اوه عفو!» تا حد بسیاری یادآور فیلم‌های پلیسی دهه‌ی ۵۰ است. هر چند خود دپلشن گفته او داستان را براساس فیلم «مرد عوضی» هیچکاک ساخته، اما نکته‌ی غیرمنتظره این است که فیلم شباهت زیادی با سریال‌های جنایی چند سال اخیر دارد. با دیدن فیلم، گویی در حال دیدن قسمت اول چنین سریالی هستیم. داستان فیلم در عید کریسمس در شهر روبه و خانه‌ی دپلشن دنبال می‌شود. پرونده‌ی قتل پیرزنی، رئیس پلیس یاکوب داوود (با بازی رشدی زم) را مجاب می‌کند به همراه افسر تازه‌کارش لوییز کوترل (با بازی آنتوان راینارتز) از دو مظنون اصلی این پرونده که همسایه‌ی مقتول بودند، کلود (با بازی لئا سیدو) و ماری (با بازی سارا فورستیر)، بازجویی کنند.

هر چند دپلشن تمرکز زیادی روی این دو مظنون و نشان دادن گناه و معصومیت گذاشته، اما کلود و ماری خسته‌کننده‌ترین شخصیت‌های فیلمند. در شرایطی که شخصیت مقابل‌شان، داوود، بسیار کاریزماتیک‌تر و جذاب‌تر از آب درآمده. این عدم توازن در شخصیت‌پردازی به دپلشن اجازه نمی‌دهد از تمام پتانسیل کاراکتر‌های جذاب‌تر استفاده کند. اتمسفر کلی فیلم نسبت به شخیت پردازی آن بسیار بهتر از آب درآمده؛ نه تنها در ایستگاه پلیس بلکه در خود شهر. شهری پر از خانه‌های آجری و سوسوی چراغ‌های خیابان که شهروندانی چند قومیتی دارد و زندگی‌شان را به آرامی می‌گذرانند. «اوه عفو!» (که عنوان بسیار نامناسب و عجیبی است) شاید عامه‌پسند‌تر از فیلم پیشین آرنو دپلشن، ارواح اسماعیل، باشد ولی المان جذابی برای مخاطب جهانی ندارد.

 

نقد فیلم اوه عفو از نگاه پیتر بردشاو، منتقد گاردین:

آرنو دپلشن داستان‌گویی‌ست که همیشه ردی از دنیای عجیب و غریب داستان‌های پریان در آثارش دیده می‌شود. در جدیدترین فیلمش نیز این مهم دیده می‌شود، اثری که نتوانستم با آن ارتباط برقرار کنم. «اوه عفو!» درامی‌ست که می‌خواهد رویکرد فیلم‌های پلیسی را با شاعرانگی در مورد آرزوهای انسانی ترکیب کند. در مرکز این ترکیب نه چندان جالب، کاپیتان داوود، با بازی رشدی زم، قرار دارد. او به نظر پلیس بی‌اعصابی است، اما همیشه لبخندی به نشانه‌ی خرد و بخشش بر لبانش دیده می‌شود.

داستان با وجود ریشه‌های واقعی‌اش، زورزورکی و خنده‌دار است. بازی سیدو و فورستیر قابل قبول است ولی مقابل کاریزمای ذاتی زم، رنگ می‌بازد

این ترکیب فضاهای مختلف، گاه منجر به موزیک ارکسترالی می شود که در حال تلاش برای ایجاد تنش‌ و ناراحتی در فیلم است. داوود مردی‌ست که اصالتی الجزایری دارد و برای همین با جامعه‌ی فرانسوی-الجزایریِ شهرش رابطه‌ی نزدیکی برقرار کرده. او و افسرهایش با انواع و اقسام مشکلات روبه‌رو می‌شوند که داستان‌های کوتاه تلخ و شیرینی را پدید می‌آورند، چنان‌که نمایانگر زندگی سخت شهروندان است. درک و هوشمندی داوود برای حل کردن شوکه‌کننده‌ترین جرم در داستان فیلم ضروری‌ست؛ پرونده‌ی قتل پیرزنی در محله‌ی زاغه‌نشین‌ها. مظنونین اصلی پرونده، دو زن به نام‌های کلود (با بازی لئا سیدو) و ماری (با بازی سارا فورستیر) هستند. آن‌ها ابتدا جداگانه و سپس با هم به شکل دل‌خراشی بازجویی می‌شوند که این صحنه‌ها بدنه‌ی اصلی فیلم را تشکیل داده‌اند.

این صحنه‌های طولانی، به شکل جالبی خودآگاه هستند. هیچ تعلیقی در آن‌ها دیده نمی‌شود و خبری از پیچش‌ مرسوم در فیلم‌های تریلر یا راوی دروغ‌گو، مانند فیلم راشومون، نیست. داوود حقیقت را می‌داند؛ حقیقتی که می‌توان با توجه به نشانه‌های دراماتیک به راحتی حدس زد و این بازجویی‌ها برای اعتراف گرفتن از مجرم، بر اساس آن اجرا می‌شوند. داستان با وجود ریشه‌های واقعی‌اش، زورزورکی و خنده‌دار است. کار سیدو و فورستیر قابل قبول است ولی مقابل کاریزمای ذاتی زم، رنگ می‌بازد. به نظرم «اوه عفو!» را باید در دسته‌ی جدیدی قرار داد. دسته‌ای با نام: جرم مسخره‌ای که غیرواقعی به نظر می‌رسد.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها