با ما همراه باشید
نقد فیلم An Officer and a Spy نقد فیلم An Officer and a Spy

سینمای جهان

نقد فیلم An Officer and a Spy از نگاه منتقد گاردین | اثری با تم محله‌ی چینی‌ها

فستیوال ونیز ۲۰۱۹: نقد فیلم An Officer and a Spy / یک افسر و یک جاسوس، ساخته‌ی رومن پولانسکی، از نگاه ژان بروکس، منتقد گاردین

پولانسکی و ماجرای تبعیدی ناحق

آلفرد دریفوس، کاپیتان یهودی ارتش فرانسه که اعتباری بی‌چون و چرا دارد، متهم به فاش کردن رازهای ارتش به آلمان‌ها شده است. او با حداقل مدرک ارائه شده، محکوم به تبعید در جزایر شیطان می‌شود و در نهایت می‌میرد؛ مانند عیسا مسیح و حتا خود پولانسکی که زندگی خود را در داستان دریفوس می‌بیند و اثری ساخته که شاید ما را دعوت به ساخت چنین آثاری کند.

در کنار نقد فیلم An Officer and a Spy بخوانید:

نقد فیلم سیبرگ از آثار حاضر در فستیوال ونیز ۲۰۱۹

البته پولانسکی دریفوس را اکثرن در پس‌زمینه نگه داشته و به جای او، سرهنگ پیکار با بازی ژان دوژاردن را در مرکز داستان قرار می‌دهد. پیکار پس از برکناری دریفوس رهبری بخش اطلاعات نظامی را برعهده گرفته و باید افتضاح به جا مانده را جمع و جور کند و در تالارهای قرارگاه با نگاهی نافذ مراقب همه باشد. او می‌تواند ببیند این مکان تا مغز استخوان فاسد است و کسانی مثل سرگرد آنری و برتیون موذی از این فساد لذت می‌برند.

خلاصه داستان فیلم:

پس از باز کردن داستان، فیلم به واسطه‌ی مجموعه وقایعی با ساختار محکم در اتاق‌هایی آکنده از دود سیگار دنبال می‌شود و مردان خشن سبیل‌کلفت ارتشی با هم صحبت می‌کنند و دائمن در مورد جزئیاتی صحبت می‌کنند تا همه متوجه باشند. در میانه‌ی فیلم، پیکار برای دوری از هجمه‌ی قرارگاه به مأمن کلیسایی پناه می‌برد و فیلم نیز به این سکوت نیاز دارد.

با دستگیری دریفوس، توجه پیکار به سرگرد استرازی معطوف می‌شود؛ کسی که مشکوک به جاسوسی علیه ارتش است. ابتدا این دو پرونده مجزا از هم به نظر می‌رسند ولی پیکار کم کم به توجه به سرنخ‌های موجود متوجه حقیقت درباره‌ی دریفوس می‌شود. پیکار طرفدار یهودی‌ها نیست ولی حاضر هم نیست مردی بی‌گناه در زندان بماند.

در کنار نقد فیلم An Officer and a Spy بخوانید:

نقدر فیلم داستان ازدواج از آثار حاضر در فستیوال ونیز ۲۰۱۹

یک افسر و یک جاسوس: فیلمی با رگه‌هایی از محله‌ی چینی‌ها

پولانسکی همواره به سمت و سوی عدالت می‌گراید. مدت زمان زیادی است کارگردان ۸۶ ساله حال و هوای جوانی‌ و شیطنت‌هایش در آثاری مانند را از دست داده. در عین حال یک افسر و یک جاسوس پرتره‌ای ظریف از سربازان فرانسوی را به تصویر می‌کشد که رگه‌هایی از «محله‌ی چینی‌ها» را می‌بینیم. فیلم اثری است خوش ساخت و مجلل که ساخته شده تا در یادها بماند و هر چه بیش‌تر آن را نگاه کنید، جذابیتش بیش‌تر خواهد شد.

ژان بروکس، منتقد گاردین

مترجم: محمد تقوی

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها