مجموعه نقدهای سینمایی خسرو دهقان توسط انتشارات حرفه: هنرمند

در این نشست که با حضور خسرو دهقان، حسن حسینی و شهریار توکلی برگزار شد علاوه بر رونمایی کتاب «نسیه و نقد» فیلم آن هم که ساخته پیام مستوفی و مرجان گلستانی‌ست به نمایش در‌آمد. کتاب «نسیه و نقد» به مجموعه نقدهای سینمایی خسرو دهقان اختصاص دارد. در مقدمه‌‌ی این کتاب به قلم شهریار توکلی می‌خوانیم:

کتابی که در دست دارید، در سطحی عمومی، در چارچوب «مجموعه یادداشت‌های نویسندگان» «حرفه: هنرمند» جا می‌گیرد. پروژه‌ای که به تازگی شروعش کرده‌ایم و تلاشی است جهت جمع‌آوری و کنار هم آوردن و بازخوانی یادداشت‌های پراکنده‌ی آدم‌هایی که قلم‌شان و بیشتر خودشان را دوست داریم. در این ۱۵ سال انتشار مجله و کتاب، ترجیح نخستین‌مان در هر انتخابی، دلبستگی به موضوع مورد بحث، به اثر هنری مورد اشاره و به هنرمند منتخب‌مان بوده. جز چند مورد استثناء‍ هیچ وقت هیچ چیزی را منتشر نکرده‌ایم که پیش از آن که شما بخوانیدش، خود از آن لذت نبرده باشیم.

و گویا این، آخرین محرک بقای ما درون چرخه‌ی کاهل نشر و فرهنگ و هنر است که اصرار به تداوم آن، دارد روزبه‌روز به جنون شبیه‌تر می‌شود!

کتاب «نسیه و نقد» (که عنوان آن نیز تلویحاً اشاره به اشتغال حرفه‌ایِ مؤلفش دارد) جدا از فراهم آوردن امکانی برای نگاه کردن یک‌جا و کامل‌تر به کارنامه‌ی قلمیِ خسرو دهقان (که بر اساس توالیِ زمان انتشار تنظیم شده)، در سطحی شخصی‌تر برای من زنده‌کننده‌ی خاطرات عمر است. حاصل‌جمع علاقه‌ی کودکانه‌ام به کلکسیون کردن و تماشا، عشق دیرینم به سینما، مزه‌ی شیرین اولین کلاس‌های نقد فیلم خسرو دهقان و نیز احترام به رابطه‌ی کم و بیش فراموش شده‌ی استاد شاگردی‌ای است که سال‌ها پیش هر دو نیمه‌‌ خاموش اجاقش را رها کرده بودیم روی شمعک، برای روزی روزگاری… به امید روشن کردن دوباره‌اش به پشتوانه‌ی رفاقتی ۳۰ ساله.

این مراسم دوشنبه سوم مهر ۱۳۹۶، ساعت ۱۷:۳۰ در خانه سینما برگزار شد.

 

بیش‌تر ببینید:

رونمایی از کتاب سجاد افشاریان اسکارلت دهه‌ی شصت را این‌جا ببینید.

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *