با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: بخش دوم گفت‌وگو با بن کینگزلی درباره‌ی کاراکترهای ماندگارش در: جانور جذاب، کتاب جنگل، سریال توفیق ابدی و خانه‌ای از شن و مه

قسمت نخست گفت‌وگو با بن کینگزلی را این‌جا ببینید

درباره‌ی فیلم جانور جذاب:

مردم فکر می‌کردند من دوقطبی‌ام، چون باورشان نمی‌شد که یک نفر بتواند هم نقش مهاتما گاندی را بازی کند و هم نقش دان لوگان  را!

فیلم‌نامه‌ا‌ش عالی و کارگردان هم معرکه بود. با افراد فوق‌العاده‌ای کار کردم. با توجه به این‌که خیلی شکسپیر را دوست دارم و هم نقش اتلو را بازی کرده بودم ولی ایاگو را نه، حس می‌کردم دان لوگان درست شبیه کاراکتر ایاگوست. انگار با تمام وجودش فریاد می‌زد: من دوستت دارم، چرا دوستم نداری؟ و دیگری این‌که: نمی‌خواهم تو خوش‌حال باشی، چرا بخواهم؟

جاناتان گلیزر با جانور جذاب اولین قدم‌هایش در کارگردانی را برمی‌داشت!

نحوه‌ی آماده شدنم برای این نقش، با تمام فروتنی و علاقه، این بود که در نظر بگیرم که دان در بچگی آسیب دیده و مداوا نشده بود، که می‌خواست باقی عمرش را به فریاد زدن بگذراند. به همین خاطر نوعی پیوند از سر دلسوزی با او برقرار کردم. متوجه ظرفیتش برای انتقام و خشم در برابر تقدیری که در بچگی بهش آسیب رسونده بود می‌شدم. برای همین جذب شخصیتش شدم.

به عنوان یک پدر، عاشق دیدن نخستین قدم‌های کودک هستم. اولین لحظه‌ای که کودک بلند شده و راه می‌رود بسیار زیباست. حرفم را بی‌احترامی قلمداد نکنید، اما جاناتان گلیزر هم داشت اولین قدم‌هاش را به عنوان کارگردان برمی‌داشت! این باعث می‌شد روحیه‌ی خیلی خوبی داشته باشیم، چون کتاب قانونی وجود نداشت. هیچ چیزی کپی از کپی چیزی دیگر نبود که بگوید: قبلن این را امتحان کرده‌ام، جواب می‌دهد! همراه با تو، هر بخش و حرکت را کاملن تازه کشف می‌کنند. زیبا بود.»

دربار‌ه‌ی فیلم کتاب جنگل:

برخورد جان را با توجه به داستان اصلی کتاب جنگل و سه‌گانه‌ی اصلی کتاب‌ها دوست دارم. فکر می‌کنم او شجاعت به خرج داد تا قسمت تاریک‌تر داستان را نمایش دهد.

در کنار گفت‌وگو با بن کینگزلی ببینید: گفت‌وگو با کلیر فوی

یک داستان درباره‌ی یتیمی قهرمان است که واقعن زیباست. وقتی در حال صداگذاری روی فیلم انیمیشن هستم، همه‌چیز باید از صدایم معلوم باشد. انیماتورها مسئولیت حرکات بدن را به عهده گرفته‌اند، بنابراین زبان بدن من هیچ ربطی به فیلم نخواهد داشت. هرکاری هم بکنم، حرکات بدنم قرار نیست روی صفحه نمایش داده شوند. همه‌چیز باید از طریق صدا منتقل شود. بنابراین لازم است که آموزش دیده و با کارگردانان بزرگی از کمپانی رویال شکسپیر کار کرده باشید. آن‌جا استادهای معرکه‌ای برای تعلیم صدا دارند تا پس از آن از تمام آن مهارت‌ها برای این موجودات جذاب استفاده کنید.»

درباره‌ی سریال توفیق ابدی:

کاراکتر من یک کشیش به اسم بایرن براون است، یک موجود غارتگر. یک گرگ، یک پلنگ، یک ببر! گمراه‌کننده‌ است. قبل از جهش به سمت طعمه‌ا‌ش، یک جا بی‌حرکت می‌ماند. به شکل کشیش ظاهر می‌شود و دارایی‌های مردم را از آن‌ها غارت می‌کند.

در کنار گفت‌وگو با بن کینگزلی ببینید: گفت‌وگو با رالف فاینس

باید بگویم که بروس و استیو یک فیلم ده ساعته‌ی معرکه ساخته‌اند که به اپیزودهای یک ساعته تقسیم شده. در واقع یه فیلم ده ساعته ا‌ست. خیلی زیبا نوشته شده، کاملن بدیع و تازه است و از یک کپی دیگر کپی نشده. بسیار جدید و مسحورکننده‌ است. خیلی جذاب بود که به زبان و حرکات آن کاراکتر زندگی ببخشم.»

خانه‌ای از شن و مه:

می‌دانم که نباید بگویم کدام فیلمم را بیش‌تر دوست دارم، بنابراین چیزی نمی‌گویم! اما دوباره، کار کردن با کارگردانی که بار اولش است، خیلی هیجان‌انگیز بود.

عاشق بازی کردن نقش پدرهای شجاع و نترس هستم چرا که به من حس قدرت می‌دهد

دوباره نقشی که داشتم، یک پدرسالار بود. عاشق بازی کردن نقش پدرهای شجاع و نترس هستم چرا که به من حس قدرت می‌دهد و به نظرم لازم است که داستانش برای مردم گفته شود. به چشم من، او یک قهرمان بود. ظرفیت تحملش بالایی داشت، خودش را با شرایط وفق می‌داد، رنج خودش را پنهان می‌کرد و بالاخره به زندگی خودش پایان داد. جنیفر همکار فوق‌العاده‌ای‌‌ست. سکانس‌های ما شبیه دوئت بود و کار کردن با او خیلی لذت‌بخش بود. همه‌ی ما خیلی آسیب‌پذیر شده بودیم چرا که برای داستان اصلی باید آسیب‌پذیر به نظر می‌آمدیم. داستان بسیار خالص و زیبایی بود. داستانی درباره‌ی اشتیاق، درباره‌ی رسیدن به هدف و سپس غم فقدان.»

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینماآرت

کلمه از کریر، تصویر از بونوئل | گفت‌وگوی ژان کلود کریر درباره‌ی بونوئل و آثاری که خلق کردند

گفت و گوی ژان کلود کریر

برای اولین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی ببینید: گفت و گوی ژان کلود کریر درباره‌‌ی مهم‌ترین آثاری که او را در تاریخ سینما جاودانه کرد

ژان کلود کریر فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی بود. او هم‌چنین در چندین فیلم نیز بازی کرد. او سردبیر مجله‌ی فمی بود و در سال ۱۹۸۱ عضو هیأت داوران فستیوال کن. کریر در تنها تلاشی که برای کارگردانی صورت داد، در سال ۱۹۶۹ فیلمی کوتاه ساخت که توانست با این فیلم جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران کن را از آن خود کند. او فیلم‌نامه‌نویسی را ادامه داد و در این مدت با کارگردانانی بین‌المللی هم‌چون فولکر شلوندورف، وین ونگ، هکتور بابنکو، پیتر بروک، ژان پل راپنو، میلوش فورمن، فیلیپ کافمن، آندری وایدا، پاتریس شرو، ژان‌لوک گدار، فیلیپ دو بروکا، برتراند تاورنیه، ژاک دری و ناگیسا اوشیما هم‌کاری کرد.
با این حال کریر طولانی‌ترین همکاری را با لوییس بونوئل داشت. در ۹ فیلم‌نامه که شش تای آن‌ها به عنوان اثری از بونوئل ساخته شد. در این گفت‌وگو که به مناسبت درگذشت کریر برای نخستین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی آرت‌تاکس منتشر می‌شود، او از «رؤیاهای بونوئلی» می‌گوید؛ طریقه‌ی سال‌ها هم‌کاری مشترک با فیلم‌ساز افسانه‌ای.

در کنار گفت و گوی ژان کلود کریر ببینید:

پایان آقای نویسنده | ژان کلود کریر در ۸۹ساله‌گی درگذشت

Jean-Claude Carrière was a French novelist, screenwriter, actor, and Academy Award honoree. He was an alumnus of the École normale supérieure de Saint-Cloud and was president of La Fémis, the French state film school. Carrière was a frequent collaborator with Luis Buñuel on the screenplays of Buñuel’s late French films.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید: مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت

فیلم گاو خشمگین

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ به مناسبت چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ساخته‌ی ماندگار مارتین اسکورسیزی با بازی رابرت دنیرو، لحظات ماندگار این فیلم کالت را مرور خواهیم کرد.

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید:
مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت + حقایقی که شاید ندانید

«گاو خشمگین» یک فیلم اقتباسی‌ست بر اساس کتابی اتوبیوگرافیک. رابرت دنیرو اولین‌بار سر صحنه‌ی «پدرخوانده ۲» کتاب را خواند. از شیوه‌ی نگارش کتاب خوشش نیامد اما شیفته‌‌ی کاراکتر جیک لاموتا شد. همان موقع کتاب را به مارتین اسکورسیزی که سر صحنه‌ی فیلم «آلیس دیگر این‌جا زندگی نمی‌کند» به کارگردانی مشغول بود نشان داد و امید داشت او کارگردانی فیلم را قبول کند. اما اسکورسیزی چندبار از ساخت این فیلم شانه‌ خالی کرد و گفت هیچ ایده‌ای ندارد که با این قصه چه کند!

اما چه شد که اسکورسیزی ساخت فیلم را قبول کرد؟ مارتی بزرگ در همان سال‌ها یک اوردز اساسی را تجربه کرد. نزدیکان اسکورسیزی تعریف می‌کنند از تمامی منافذ بدنش خون بیرون می‌زد و امیدی به زنده‌ماندنش نبود. با این همه به کمک رابرت دنیرو، اسکورسیزی به زندگی برگشت و اعتیاد را ترک کرد. حالا داستان جیک لاموتا برای مارتی رنگ‌وبوی شخصی گرفت. خودش می‌گوید: «هر بار که فیلم می‌سازید انگار در رینگ بوکس قرار دارید!»

اما ماجرا به همین سادگی‌ها نبود. کمپانی سازنده‌ی «گاو خشمگین» تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد «اینک آخرالزمان» فرانسیس فورد کوپولا گذاشته بود. فیلمی که در گیشه شکستی خورد و کمپانی سازنده را دچار بحران کرد. اسکورسیزی دو سال قبل در فستیوال ترابیکا تعریف می‌کرد ما در میانه‌های فیلم‌برداری بودیم و نمایندگان کمپانی پیش من و دنیرو آمدند. ما با شور و حرارت از پروژه حرف می‌زدیم و آن‌ها نگران بودند که چرا فیلم سیاه‌سفید است. در نهایت تمام حرف‌ها آن‌ها از ما خواستند که ادامه بدهیم. بعدن فهمیدم نمایندگان آن روز آمده بودند تا به ما بگویند این پروژه باید کنسل شود. شور و اشتیاق ما باعث شد سکوت کنند. «گاو خشمگین» این‌گونه خلق شد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت: پشت صحنه فیلم «به سوی ستارگان» | Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

پشت صحنه فیلم Ad Astra

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ نگاهی به پشت صحنه و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری در فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان» به کارگردان جیم گری و بازی برد پیت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت
پشت صحنه جلوه‌های ویژه‌ی فیلم Ad Astra

به سوی ستارگان یک فیلم علمی-تخیلی ماجراجویانه‌ست که علاوه بر ستارگان فیلم مشهور، کمپانی‌های جلوه‌های ویژه‌ی بزرگی هم در کار دخیل بودن. ام‌پی‌سی، متد استودیوز، مستر اکس، وتا دیجیتال و اینداستریال لایت اند مجیک، چند نمونه از این کمپانی‌ها هستن که همه با هم‌دیگه همکاری کردن تا این سفر فضایی بیش‌تر علمی به نظر برسه تا تخیلی.

مستر اکس: کمپانی مستر اکس مسئولیت مهم اولین صحنه‌ی فیلم رو بر عهده داشت؛ جایی که برد پیت، مک‌براید، در مداری نزدیک زمین روی یک آنتن هشتاد هزار فوتی کار می‌کنه و یه جریان قوی مرموز، اون رو پرتاب می‌کنه. برای این نما، قسمتی از آنتن عظیم برای استفاده سر صحنه ساخته شد تا برد پیت بتونه حالت تعاملی داشته باشه. تیم جلوه‌های ویژه برای مواد مورد استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی الهام گرفتن و به این نکته دقت به خصوصی به خرج دادن که این مواد اون بالا ممکنه دچار چه تغییراتی شن و در عین حال، سعی کردن حس و حال آینده رو حفظ کنن.

ام‌پی‌سی: برای تمام سکانس‌های بلند شدن و فرود، کمپانی ام‌پی‌سی تعداد زیادی از ویدیوهای ناسا رو بررسی کرد. تمرکز اون‌ها روی ابرهای گرد و غبار و دود انبوه بود تا شبیه‌سازی‌شون تا حد امکان به واقعیت نزدیک‌ باشه. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها، نورپردازی بود. روی زمین و داخل یک اتاق، نور خورشید نور مصنوعی و نور منعکس‌شده وجود داره، اما در فضا، فقط یک منبع نور بزرگ و مستقیم وجود داره، در حالی که ذرات هوایی وجود نداره که نور رو پراکنده کنن و تعداد کمی جسم هستن که بخوان موجب انعکاس نور بشن. تیم ام‌پی‌سی باز هم باید سراغ آرشیوهای ناسا می‌رفت تا بتونه نورپردازی واقع‌بینانه‌ای ایجاد کنه و همین‌طور اثر خاصی رو تشکیل بده که نزدیک نقاط روشن حالت حلقه‌ای ایجاد می‌کنه.

ببینید: معرفی اختصاصی آرت‌تاکس از فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان»

Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

Ad astra is a science fiction adventure film that not only boasts big name movie stars but also big name VFX houses. MPC, Method Studios, Mr X, Weta Digital, Industrial Light and Magic to mention just a few, all collaborated together to make this journey through space seem more science, than fiction.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها