با ما همراه باشید
رابرت دنیرو از رابرت دنیرو از

سینمای جهان

رفقای خوب پشت هم در می‌آیند | رابرت دنیرو از کارتونی‌شدن سینما انتقاد کرد

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: پس از حمله‌ی مارتین اسکورسیزی به دنیای مارول در روزهای اخیر حالا رابرت دنیرو از کارتونی‌شدن سینما انتقاد می‌کند

ما کارتون نمی‌سازیم!

یکی از نکات مهم مورد بحث «مرد ایرلندی»، فیلم جدید مارتین اسکورسیزی، استفاده از فناوری پیشرفته و گران‌قیمت جوان‌سازی برای ممکن کردن ایفای نقش مراحل مختلف زندگی شخصیت‌ها توسط بازیگران اصلی است.

این همان فناوری است که به اسکورسیزی اجازه داد تا بازیگرانی را که می‌خواست به کار بگیرد و داستان را به شیوه‌ی دلخواه خود روایت کند. ولی همان طور که رابرت دنیرو توضیح می‌دهد، پیشرفت‌هایی از این دست در فناوری فیلم‌سازی می‌تواند فیلم‌ها را مانند آثار مارول «کارتونی» کند.

از مرد ایرلندی بیش‌تر بخوانید:

مروری بر «مرد ایرلندی» اسکورسیزی: منتقدان چه می‌گویند؟

او می‌گوید: «این چیزهای تکنولوژیک تا همین نقطه می‌تواند پیشرفت کند و قرار نیست چیزهای دیگر را تغییر دهد. اما اگر موفق شود و به جایی برسد که یک شخص و یک انسان نباشد شکل دیگری از سرگرمی به خود می‌گیرد. چیزی مانند کمیک استریپ‌های مارول می‌شود. با شخصیت‌های مانند کتاب‌های کمیک و چیزهای کارتونی.»

دیدگاه دنیرو به نظر می‌رسد این باشد که پیشرفت‌های تکنولوژیک مانند مانند جوان‌سازی ابزارها و کمک‌های یک فیلم‌اند و گرچه برخی چیزها را تغییر می‌دهند اما در نهایت در نحوه‌ی ایفای نقش یک بازیگر تاثیری ندارند. اما اگر فناوری به سطحی از پیشرفت برسد یا به نحوی استفاده شود که عنصر انسانی بازیگر به حداقل برسد یا حذف و خنثی شود آن گاه به چیز دیگری تبدیل خواهد شد. چیزی کارتونی مانند یک فیلم مارول.

کلمه‌ی «کارتونی» در حوزه‌ی فیلم معمولن باری منفی با خود حمل می‌کند ولی به نظر نمی‌رسد که منظور دنیرو در این جا همین بوده. تفسیر من از حرف او این است که او می‌گوید وقتی فناوری فیلم‌سازی مانند جوان‌سازی به نقطه‌ای برسد که اجرا دیگر فاقد آن جوهره‌ی انسانی خود باشد اساسن به کارتون تبدیل می‌شود. او سپس چنین کیفیتی را به کمیک استریپ‌ها، کتاب‌های کمیک و فیلم‌های مارول تشبیه می‌کند.

به نظر نمی‌رسد که هدف از این حرف تخریب بوده باشد. او به طور علنی قضاوتی درباره‌ی ارزش یکی علیه دیگری نکرده است و صرفن مرز بین وقتی که فناوری برای کمک در اجرا در فیلمی مانند «مرد ایرلندی» استفاده می‌شود و وقتی فناوری بخش بزرگ‌تری از اجرا را، مانند بخش های خاصی از فیلم‌های مارول، تشکیل می‌دهد مشخص کرده است.

مارتین اسکورسیزی خشم طرفداران فیلم‌های کارتون‌های کمیک را با نظرات اخیرش درباره‌ی فیلم‌های مارول برانگیخته است ولی رابرت دنیرو به صورت علنی در این مصاحبه مشخص نکرده است که آیا معتقد است که فیلم‌های مارول سینمای واقعی هستند یا خیر. اما با این حال باور دارد که فناوری‌های پیشرفته‌ای که هم در «مرد ایرلندی» و هم در فیلم‌های مارول حضور دارند محدودند.

 مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

نویسنده: نیک اوانز – Cinema Blend

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها