با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: بخش اول گفت‌وگو با کلیر فوی درباره‌ی سریال تاج، انسان بودن، دوریت کوچک، تالار گرگ‌ها و …

درباره‌ی «انسان بودن»

کلیر فوی در مورد این فیلم می‌گوید: «اولین نقشی که بازی کردم، نقش نامزد قبلی یه گرگ‌نما بود که صرع داشت. قسمت اول برای شبکه بی‌بی‌سی سه، یه لباس پارکر بنفش براق پوشیده بودم. نمی‌دونم چرا برام خط ریش گذاشته بودن که پیچ می‌خورد، شبیه لیزا استنسفیلد. خیلی شانس آوردم چون تازه مدرسه رو تموم کرده بودم و مدیربرنامه نداشتم. مسئول انتخاب بازیگرها اجرام رو دیده بود و برام مصاحبه جور کرد. اگه اون نقش نبود، مدیربرنامه‌م و بقیه نقش‌ها رو پیدا نمی‌کردم. واسه همین خیلی خوش‌شانس بودم. با وجود این‌که تجربه‌ی عجیب و استرس‌زایی بود. قبلن هیچ تجربه‌ای نداشتم و درکش نمی‌کردم. به مدرسه‌ی تئاتر رفته بودم و دانش لازم رو داشتم ولی باز هم هیچی نمی‌فهمیدم قبل از رفتن سر صحنه کسی بهت نمی‌گه چه خبره. این‌که قراره تمرین کنین یا نه. اصلن نمی‌فهمیدم سر اون نقش خیلی سریع کارم رو یاد گرفتم چون حسابی ترسیده بودم.»

مایکل داگلاس کارنامه‌اش را مرور می‌کند

درباره‌ی «دوریت کوچک»

کیر فوی، بازیگر نقش ایمی دوریت: «ایمی دوریت کاراکتری‌یه که از یکی از آثار دیکنز اقتباس شده. فوق‌العاده نازنین، مهربون و ریزه میزه بود. مدام برای بقیه فداکاری می‌کرد. منم خیلی دوست دارم فکر کنم مهربونم ولی اغلب اوقات روی مخ می‌رم، صدام بلنده و بی‌شعورم. ولی ایمی این‌طوری نبود و من درکش نمی‌کردم. بقیه بهم کمک کردن و نقشش گیرم اومد. کارگردان «دوریت کوچک» یعنی درولا والش بود که باعث شد حرفه‌م شروع بشه. یهو به خودم اومدم و دیدم که در استودیوهای پاین‌‌وود هستم. همه‌ی خیابون‌های اطراف زندان مارشال‌سی رو ساخته بودن. می‌تونستم تصور کنم که چه‌جوری بوده. همه‌ همین‌طور بودن، می‌خواستن لباس بپوشن و در نقش‌شون فرو برن. خداوند این بچه رو سر راه من قرار داده. می‌دونم که ریزنقشم، ولی سنم به قدر کافی زیاده. اون فهمید که تو یه بانویی من جوون‌ترین کسی بودم که سر صحنه بود، تازه‌وارد بودم، اصلن نمی‌فهمیدم اوضاع از چه قراره. همیشه ناهارم رو با بقیه‌ی دستیار کارگردان‌ها می‌خوردم چون نمی‌خواستم تنها بمونم. الان عاشق اینم که تنها باشم ولی اون موقع از همه می‌پرسیدم: می‌شه این‌جا بنشینم؟ عالی بود، خیلی خوش‌شانس بودم که در اون تجربه شریک شدم. بی‌نظیر بود.»

داکوتا جانسون و آرمی همر از تفاوت تجربه‌ی فیلم‌سازی استودیویی و مستقل می‌گویند

درباره «تالار گرگ‌ها»

کلیر فوی: «با پیتر کزمینسکی دو بار کار کردم. محیطی رو فراهم می‌کنه که به بازیگرها احترام گذاشته شه و دوست نداره کسی رو به کاری وادار کنه، واسه‌ت مشخص نمی‌کنه کی کار رو شروع کنی. خودش به موقع اتفاق می‌افته. واسه همین… کار کردن باهاش خیلی برام لذت‌بخشه. کسانی که کشف شدند می‌توانند به حالت قبل برگردند. به قدری عاشق کتابش بودم و بهش اهمیت می‌دادم که در طول مدت فیلم‌برداری خیلی به خودم سخت می‌گرفتم. به نظرم در نهایت جواب داد چون قبل از گرفتن هر تصمیم، کلی بهش فکر می‌کردم که آیا روش متفاوتی برای انجام دادنش وجود داره؟ به نوعی مجبورم کرد از راه و روش قدیمی‌م فاصله بگیرم و خلاقانه‌تر فکر کنم. با مارک رایلنس هم همکاری کردم که یه نابغه‌س و استعداد بی‌نظیری داره. همیشه برای من یه کار خاص باقی می‌مونه چون سر همین نقش متوجه شدم که باردارم. ناگهان یه روز صبح رفتم سر کار و … روز محاکمه‌م بود. بیدار شدم و حس کردم که دلم مافین بیکن و تخم‌مرغ می‌خواد. واسه همین سر راهم رفتم و مافین بیکن و تخم‌مرغ خریدم. با خودم فکر کردم خیلی عجیبه چون مثلن قرار بود اون روز سرم رو ببرن! این کاری نبود که قبل محاکمه انجام بدم!»

هانس زیمر کارنامه‌اش را مرور می‌کند‌

سریال «تاج»

کلیر فوی: «خیلی کم پیش می‌آد نقشی نصیبت شه که… با وجود این‌که کاراکترم هم سن خودم بود. حس می‌کردم خیلی از نظر سنی با هم فرق داریم. احساس می‌کردم ازم بزرگ‌تره. برای رسیدن به اون کاراکتر باید خیلی چیزها یاد می‌گرفتم. حتا قیافه‌م، مدل ایستادن و حرکت کردنم و نحوه‌ی صحبت کردنم. نحوه‌ی توضیح دادنم هم متفاوت بود. مجبور بودم یاد بگیرم یه آدم دیگه باشم. اسم من الیزابته. زنده باد ملکه الیزابت! سر اون نقش دوستان خیلی خوبی پیدا کردم برای همین تا همیشه برام خاص خواهد بود.»

هم‌چنین می‌توانید نسخه‌ی تصویری این گف‍ت‌وگوی جذاب را با کیفیت HD و زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس ببینید

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینماآرت

کلمه از کریر، تصویر از بونوئل | گفت‌وگوی ژان کلود کریر درباره‌ی بونوئل و آثاری که خلق کردند

گفت و گوی ژان کلود کریر

برای اولین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی ببینید: گفت و گوی ژان کلود کریر درباره‌‌ی مهم‌ترین آثاری که او را در تاریخ سینما جاودانه کرد

ژان کلود کریر فیلم‌نامه‌نویس و بازیگر فرانسوی بود. او هم‌چنین در چندین فیلم نیز بازی کرد. او سردبیر مجله‌ی فمی بود و در سال ۱۹۸۱ عضو هیأت داوران فستیوال کن. کریر در تنها تلاشی که برای کارگردانی صورت داد، در سال ۱۹۶۹ فیلمی کوتاه ساخت که توانست با این فیلم جایزه‌ی ویژه‌ی هیأت داوران کن را از آن خود کند. او فیلم‌نامه‌نویسی را ادامه داد و در این مدت با کارگردانانی بین‌المللی هم‌چون فولکر شلوندورف، وین ونگ، هکتور بابنکو، پیتر بروک، ژان پل راپنو، میلوش فورمن، فیلیپ کافمن، آندری وایدا، پاتریس شرو، ژان‌لوک گدار، فیلیپ دو بروکا، برتراند تاورنیه، ژاک دری و ناگیسا اوشیما هم‌کاری کرد.
با این حال کریر طولانی‌ترین همکاری را با لوییس بونوئل داشت. در ۹ فیلم‌نامه که شش تای آن‌ها به عنوان اثری از بونوئل ساخته شد. در این گفت‌وگو که به مناسبت درگذشت کریر برای نخستین‌بار با زیرنویس فارسی اختصاصی آرت‌تاکس منتشر می‌شود، او از «رؤیاهای بونوئلی» می‌گوید؛ طریقه‌ی سال‌ها هم‌کاری مشترک با فیلم‌ساز افسانه‌ای.

در کنار گفت و گوی ژان کلود کریر ببینید:

پایان آقای نویسنده | ژان کلود کریر در ۸۹ساله‌گی درگذشت

Jean-Claude Carrière was a French novelist, screenwriter, actor, and Academy Award honoree. He was an alumnus of the École normale supérieure de Saint-Cloud and was president of La Fémis, the French state film school. Carrière was a frequent collaborator with Luis Buñuel on the screenplays of Buñuel’s late French films.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید: مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت

فیلم گاو خشمگین

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ به مناسبت چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ساخته‌ی ماندگار مارتین اسکورسیزی با بازی رابرت دنیرو، لحظات ماندگار این فیلم کالت را مرور خواهیم کرد.

در چهل سالگی فیلم «گاو خشمگین» ببینید:
مرور لحظات خاطره‌انگیز یک فیلم کالت + حقایقی که شاید ندانید

«گاو خشمگین» یک فیلم اقتباسی‌ست بر اساس کتابی اتوبیوگرافیک. رابرت دنیرو اولین‌بار سر صحنه‌ی «پدرخوانده ۲» کتاب را خواند. از شیوه‌ی نگارش کتاب خوشش نیامد اما شیفته‌‌ی کاراکتر جیک لاموتا شد. همان موقع کتاب را به مارتین اسکورسیزی که سر صحنه‌ی فیلم «آلیس دیگر این‌جا زندگی نمی‌کند» به کارگردانی مشغول بود نشان داد و امید داشت او کارگردانی فیلم را قبول کند. اما اسکورسیزی چندبار از ساخت این فیلم شانه‌ خالی کرد و گفت هیچ ایده‌ای ندارد که با این قصه چه کند!

اما چه شد که اسکورسیزی ساخت فیلم را قبول کرد؟ مارتی بزرگ در همان سال‌ها یک اوردز اساسی را تجربه کرد. نزدیکان اسکورسیزی تعریف می‌کنند از تمامی منافذ بدنش خون بیرون می‌زد و امیدی به زنده‌ماندنش نبود. با این همه به کمک رابرت دنیرو، اسکورسیزی به زندگی برگشت و اعتیاد را ترک کرد. حالا داستان جیک لاموتا برای مارتی رنگ‌وبوی شخصی گرفت. خودش می‌گوید: «هر بار که فیلم می‌سازید انگار در رینگ بوکس قرار دارید!»

اما ماجرا به همین سادگی‌ها نبود. کمپانی سازنده‌ی «گاو خشمگین» تمام تخم‌مرغ‌هایش را در سبد «اینک آخرالزمان» فرانسیس فورد کوپولا گذاشته بود. فیلمی که در گیشه شکستی خورد و کمپانی سازنده را دچار بحران کرد. اسکورسیزی دو سال قبل در فستیوال ترابیکا تعریف می‌کرد ما در میانه‌های فیلم‌برداری بودیم و نمایندگان کمپانی پیش من و دنیرو آمدند. ما با شور و حرارت از پروژه حرف می‌زدیم و آن‌ها نگران بودند که چرا فیلم سیاه‌سفید است. در نهایت تمام حرف‌ها آن‌ها از ما خواستند که ادامه بدهیم. بعدن فهمیدم نمایندگان آن روز آمده بودند تا به ما بگویند این پروژه باید کنسل شود. شور و اشتیاق ما باعث شد سکوت کنند. «گاو خشمگین» این‌گونه خلق شد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت: پشت صحنه فیلم «به سوی ستارگان» | Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

پشت صحنه فیلم Ad Astra

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ نگاهی به پشت صحنه و جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری در فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان» به کارگردان جیم گری و بازی برد پیت

یک قدم نزدیک‌تر به واقعیت
پشت صحنه جلوه‌های ویژه‌ی فیلم Ad Astra

به سوی ستارگان یک فیلم علمی-تخیلی ماجراجویانه‌ست که علاوه بر ستارگان فیلم مشهور، کمپانی‌های جلوه‌های ویژه‌ی بزرگی هم در کار دخیل بودن. ام‌پی‌سی، متد استودیوز، مستر اکس، وتا دیجیتال و اینداستریال لایت اند مجیک، چند نمونه از این کمپانی‌ها هستن که همه با هم‌دیگه همکاری کردن تا این سفر فضایی بیش‌تر علمی به نظر برسه تا تخیلی.

مستر اکس: کمپانی مستر اکس مسئولیت مهم اولین صحنه‌ی فیلم رو بر عهده داشت؛ جایی که برد پیت، مک‌براید، در مداری نزدیک زمین روی یک آنتن هشتاد هزار فوتی کار می‌کنه و یه جریان قوی مرموز، اون رو پرتاب می‌کنه. برای این نما، قسمتی از آنتن عظیم برای استفاده سر صحنه ساخته شد تا برد پیت بتونه حالت تعاملی داشته باشه. تیم جلوه‌های ویژه برای مواد مورد استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی الهام گرفتن و به این نکته دقت به خصوصی به خرج دادن که این مواد اون بالا ممکنه دچار چه تغییراتی شن و در عین حال، سعی کردن حس و حال آینده رو حفظ کنن.

ام‌پی‌سی: برای تمام سکانس‌های بلند شدن و فرود، کمپانی ام‌پی‌سی تعداد زیادی از ویدیوهای ناسا رو بررسی کرد. تمرکز اون‌ها روی ابرهای گرد و غبار و دود انبوه بود تا شبیه‌سازی‌شون تا حد امکان به واقعیت نزدیک‌ باشه. یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها، نورپردازی بود. روی زمین و داخل یک اتاق، نور خورشید نور مصنوعی و نور منعکس‌شده وجود داره، اما در فضا، فقط یک منبع نور بزرگ و مستقیم وجود داره، در حالی که ذرات هوایی وجود نداره که نور رو پراکنده کنن و تعداد کمی جسم هستن که بخوان موجب انعکاس نور بشن. تیم ام‌پی‌سی باز هم باید سراغ آرشیوهای ناسا می‌رفت تا بتونه نورپردازی واقع‌بینانه‌ای ایجاد کنه و همین‌طور اثر خاصی رو تشکیل بده که نزدیک نقاط روشن حالت حلقه‌ای ایجاد می‌کنه.

ببینید: معرفی اختصاصی آرت‌تاکس از فیلم «Ad Astra / به‌سوی ستارگان»

Before & After Hollywood VFX Breakdown of Ad Astra

Ad astra is a science fiction adventure film that not only boasts big name movie stars but also big name VFX houses. MPC, Method Studios, Mr X, Weta Digital, Industrial Light and Magic to mention just a few, all collaborated together to make this journey through space seem more science, than fiction.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها